Opublikowano
2021-01-15 12:37
Licencja
Wolna licencja

Niebawem nakładem Wydawnictwa Bellona ukaże się „Mein Kampf” po polsku

Wydawnictwo Bellona zdecydowało się na wydanie „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Ma to być edycja krytyczna służąca wyłącznie celom naukowym, a autorem tłumaczenia na język polski jest historyk i politolog prof. Eugeniusz Cezary Król. Zgodnie z zapowiedziami cena prawdopodobnie będzie zaporowa.


Mein Kampf (domena publiczna)

„Mein Kampf” to książka, którą Adolf Hitler napisał podczas pobytu w więzieniu w Landsbergu na początku lat dwudziestych XX wieku. Niemal 1000-stronicowe dzieło opublikowano w dwóch częściach, Pierwsza z nich ujrzała światło dzienne w 1925 roku, z kolei druga w 1927 roku. Bardzo szybko publikacja stała się czołowym dziełem ideologii i propagandy nazistowskiej w III Rzeszy.

Przypomnijmy, że 31 grudnia 2015 roku wygasły prawa autorskie do wspomnianej książki, a w 2016 roku w Niemczech opublikowano pierwszą edycję krytyczną kontrowersyjnego dzieła Adolfa Hitlera. Została przygotowana za zgodą niemieckiej Centralnej Rady Żydów przez Instytut Historii Najnowszej w Monachium. Polska ma być drugą na świecie. Pierwotnie jej wydaniem miał się zająć Instytut Studiów Politycznych PAN. W środowisku naukowców doszło jednak do protestów, a w konsekwencji wycofano się z tego pomysłu. Teraz realizacją przedsięwzięcia zajmie się Wydawnictwo Bellona.

W pierwszej części książki Hitler zamieścił propagandową wersję swej biografii. W drugiej zaś zawarł podstawy ideologii ruchu narodowosocjalistycznego. Powołując się na rasistowskie teorie, dowodził, że Niemcy przewodzą aryjskiej „rasie panów”. Nienawidził Żydów, których po przejęciu władzy chciał się pozbyć, a także Słowian. Hitler obiecywał rodakom zmazanie klęski wojennej z 1918 roku, zjednoczenie narodu, budowę „Wielkich Niemiec” oraz uzyskanie „przestrzeni życiowej” na Wschodzie. Choć te zapowiedzi uważano za bufonadę szaleńca, stały się one tragiczną rzeczywistością w latach trzydziestych i czterdziestych - głosi zapowiedź wydawnicza opublikowana na stronie dobraksiazka.pl.

Zaporowa cena i brak promocji?

Zgodnie z doniesieniami „Rzeczpospolitej” krytyczne wydanie „Mein Kampf” zostanie wycenione bardzo wysoko. Na stronie dobraksiazka.pl można znaleźć informacje, które wskazują, że publikacja Wydawnictwa Bellona będzie kosztowała 149 zł.

Sprzedaż książki ma ruszyć już 20 stycznia.

Zgodnie z zapowiedziami, książka będzie służyła wyłącznie w celach naukowych. Jej promocja jest nie tylko nie na miejscu, co wręcz niemożliwa. Dlaczego? W tym miejscu należy przypomnieć jednak art. 256 Kodeksu Karnego dotyczący propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego.

Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - czytamy w W § 1.

§ 2 wskazuje, że tej samej karze podlega też każdy, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej. Kary można uniknąć jeśli czyni się to w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

Źródła:

www.rp.pl, www.spidersweb.pl, www.wyborcza.pl, www.sip.lex.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Jak zabijać, to tylko we Lwowie”

Mariusz Gadomski Jak zabijać to tylko we Lwowie okładka Autor: Mariusz Gadomski
Tytuł: Jak zabijać, to tylko we Lwowie

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-40-2

Stron: 224

Cena: 14,90 zł

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

14,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: JB |

Szok! Zydzi udzielają zgody na wydanie książki w Niemczech!!! Oczywiście twierdzenie ze Semici rządzą seiatem to antysemicka bzdura.......SZOK.....Odpowiedz
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Magdalena Mikrut-Majeranek

Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org