Perfekcyjny remis

opublikowano: 2007-07-24 07:51
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Kanadyjscy naukowcy na łamach magazynu „Science” ogłosili, że bezbłędnie rozegrana partia warcabów kończy się remisem.
REKLAMA

Warcaby rozpracował program „Chinook” (nazwa oznacza ciepły wiatr występujący w Górach Skalistych), który może wygrać każdą partię. Ewentualnie, jeżeli przeciwnik będzie grał perfekcyjnie, zremisować. Program został stworzony przez zespół naukowców z Uniwersytetu Alberty.

„Chinook” przez niemal 20 lat pracował na 50 komputerach. W ten sposób przeanalizował 500 trylionów możliwych ustawień pionów, dzięki czemu program w każdej możliwej sytuacji wie jaki ruch wykonać, by był optymalny.

  • Fakt, że warcaby prowadzą do remisu nie jest zaskoczeniem - doświadczeni gracze domyślali się tego od lat - twierdzi Jonathan Schaeffer, kierujący zespołem naukowców. Jednak to, co dla ludzi było przypuszczeniem, program „Chinook” udowodnił.

Jak informują kanadyjscy naukowcy, warcaby są najbardziej skomplikowaną grą, którą udało się rozpracować poprzez rozegranie wszystkich możliwych partii.

  • Sądzę, że podnieśliśmy poprzeczkę - i to bardzo wysoko - jeśli chodzi o możliwości komputerów i sztucznej inteligencji - powiedział Schaeffer.

Kiedy los warcabów podzielą szachy? Specjaliści twierdzą, że biorąc pod uwagę moc obliczeniową współczesnych komputerów, nieprędko to nastąpi.

Informacja za: PAP

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Katarzyna Wylon
Absolwentka studiów licencjackich z socjologii reklamy i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim, studentka II roku studiów magisterskich (dziennikarstwo) na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w branży PR. Miłośniczka dobrej literatury i kina, kolekcjonerka reklam prasowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone