Opublikowano
2014-09-23 12:30 (akt. 2019-09-23 09:06)
Licencja
Wolna licencja

Polscy partyzanci: 10 postaci, które warto poznać! [Galeria]

Bohaterowie i renegaci. Żołnierze Armii Krajowej, Armii Ludowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Żołnierze Wyklęci. Polscy partyzanci, których warto poznać.


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Komar |

Przeczytałem życiorys Elżbiety Zawackiej - nie rozumiem, dlaczego została zaliczona do grupy partyzantów. "Zo" można zaliczyć do grupy kurierów - nawet tych wybitnych, do grupy zasłużonych konspiratorów, ale przecież nie należała do żadnego oddziału partyzanckiego ani też nie uczestniczyła w walkach partyzanckich. Jej działalność jest taka, jak Jana Nowaka Jeziorańskiego. A przecież nikt dotychczas nie nazwał Nowaka - partyzantem.Odpowiedz

Gość: ikar51 |

KOTWICZ,PONURY czy ŁUPASZKA się w grobach przewracają,kiedy spojrza na towarzyszy partyzantów Moczra i Zymierskiego!!!!Reklama akich obwiesi jako partyzantów przekreśla was Histmagi...Odpowiedz

Gość: Żołnierka |

Tropem Hubala Dlaczego nawet w krótkich biogramach Hubala musi znajdować się tyle błędów?
Major Dobrzański przeszedł w stan spoczynku 31.07.1939 roku, a nie na przełomie maja i czerwca.
Dobrzański nie brał udziału w obronie Grodna. 110. rezerwowy pułk ułanów, w którym służył, maszerował w kierunku tego miasta, jednak na wiadomość o zajęciu go przez Sowietów, zmienił kierunek marszu na północny.
To nie Dobrzański odmówił wycofania się na Litwę, lecz dowódca pułku, ppłk. Jerzy Dąmbrowski podjął taką decyzję i to on prowadził pułk aż do momentu jego rozwiązania pod koniec września 1939 r.
Oddział Wydzielony WP majora Hubala nie był pierwszym oddziałem partyzanckim II wojny światowej. Takie oddziału powstawały już dużo wcześniej, jeszcze we wrześniu, na tyłach niemieckich wojsk.
Nadużyciem jest też twierdzenie, że Hubal "prowadził walkę" z okupantem. W rzeczywistości major unikał starć zbrojnych z Niemcami, czekając na dogodny moment do wystąpienia (ofensywa na zachodzie) i nie chcąc narażać ludności na represje.
Histmag.org proszę o poprawienie informacji w tym artykule!Odpowiedz

Gość: Leon |

Dla mnie ideałem patrioty i żołnierza jest Antoni Heda pseudonim Szary. Długo by pisać o nim i jego żołnierzach ale każdy powinien poznać jego wyczyn jakim było rozbicie więzienia w Kielcach. Jako jeden z nielicznych wyklętych przeżył kilkuletni pobyt w celi śmierci. Został ułaskawiony podobno dzięki temu, że czasem współpracował z AL pod komendą Moczara. Warto przeczytać "Wspomnienia Szarego"

Odpowiedz

Gość: Historyk |

Jak można wśród partyzantów wymienić bandytów ognia i Szendzielarza, jak możnaOdpowiedz

Gość: z00mbie |

@ Gość: Historyk a jak można Moczara i Żymierskiego?Odpowiedz
Michał Przeperski

(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN oraz Biura Badań Historycznych IPN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: m.przeperski@gmail.com

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org