Opublikowano
2014-09-23 12:30 (akt. 2019-09-23 09:06)
Licencja
Wolna licencja

Polscy partyzanci: 10 postaci, które warto poznać! [Galeria]

Bohaterowie i renegaci. Żołnierze Armii Krajowej, Armii Ludowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Żołnierze Wyklęci. Polscy partyzanci, których warto poznać.


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Żołnierka |

Tropem Hubala Dlaczego nawet w krótkich biogramach Hubala musi znajdować się tyle błędów?
Major Dobrzański przeszedł w stan spoczynku 31.07.1939 roku, a nie na przełomie maja i czerwca.
Dobrzański nie brał udziału w obronie Grodna. 110. rezerwowy pułk ułanów, w którym służył, maszerował w kierunku tego miasta, jednak na wiadomość o zajęciu go przez Sowietów, zmienił kierunek marszu na północny.
To nie Dobrzański odmówił wycofania się na Litwę, lecz dowódca pułku, ppłk. Jerzy Dąmbrowski podjął taką decyzję i to on prowadził pułk aż do momentu jego rozwiązania pod koniec września 1939 r.
Oddział Wydzielony WP majora Hubala nie był pierwszym oddziałem partyzanckim II wojny światowej. Takie oddziału powstawały już dużo wcześniej, jeszcze we wrześniu, na tyłach niemieckich wojsk.
Nadużyciem jest też twierdzenie, że Hubal "prowadził walkę" z okupantem. W rzeczywistości major unikał starć zbrojnych z Niemcami, czekając na dogodny moment do wystąpienia (ofensywa na zachodzie) i nie chcąc narażać ludności na represje.
Histmag.org proszę o poprawienie informacji w tym artykule!Odpowiedz

Gość: Leon |

Dla mnie ideałem patrioty i żołnierza jest Antoni Heda pseudonim Szary. Długo by pisać o nim i jego żołnierzach ale każdy powinien poznać jego wyczyn jakim było rozbicie więzienia w Kielcach. Jako jeden z nielicznych wyklętych przeżył kilkuletni pobyt w celi śmierci. Został ułaskawiony podobno dzięki temu, że czasem współpracował z AL pod komendą Moczara. Warto przeczytać "Wspomnienia Szarego"

Odpowiedz

Gość: Historyk |

Jak można wśród partyzantów wymienić bandytów ognia i Szendzielarza, jak możnaOdpowiedz

Gość: z00mbie |

@ Gość: Historyk a jak można Moczara i Żymierskiego?Odpowiedz

Gość: Peter |

Szczerze mówiąc, polacy postapili jak tchutze, strzelali do pleców, moi dziadkowie służyli w niemieckim i kiedy opisywali co tam się działo i jacy byli ci partyzanci ribiło mi się żal słuchając ich opowiadań, kiedy widzieli ludzi w umundurowaniu swoich rodaków którzy po cichu ich wybijali... kobiety które uwodziły Niemców a potem podrzynając im gardło 0 sprawiedliwości i etykiOdpowiedz

Gość: qwa |

@ Gość: Peter - przestan bredzic, jak sie stawia pod sciana to sie strzela w plecy, nie opowiadal tobie twoji dziadkowie jak rostrzeliwali Polakow, w plecy walili.Odpowiedz

Gość: On nie bredzi |

@ Gość: qwaOdpowiedz

Gość: Greg |

Piszę Pan nie o naszych bohaterach a o ich katach! Nie ma na tej liście kpt Sojczynski ego, który przez okupacje i po wojnie walczył jako partyzant AK i KWP, ale jest biogram jego kata Krwawego Mietka. SkandalOdpowiedz
Michał Przeperski

Pasjonat historii i słowa pisanego. Absolwent historii w Instytucie Historycznym UW oraz prawa na Wydziale Prawa i Administracji UW; doktorant Instytutu Historii PAN i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Od stycznia 2012 r. do czerwca 2014 r. redaktor naczelny portalu „Histmag.org”. Publikował m.in. w „Polityce”, „Znaku”, „Frondzie LUX”, „44 / Czterdzieści i Cztery. Magazynie Apokaliptycznym” i „Nowych Książkach”. Przygotowuje rozprawę doktorską o działalności politycznej Mieczysława F. Rakowskiego. Autor książki „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016).

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org