Opublikowano
2020-07-15 12:25
Licencja
Prawa zastrzeżone

Poznań: Badania archeologiczne na Starym Rynku przesunięte na jesień

Prace archeologiczne na płycie poznańskiego Starego Rynku rozpoczną się w październiku, a nie jak planowano w lipcu. Władze miasta zdecydowały o przesunięciu terminu ze względu na wpływ pandemii koronawirusa na branżę gastronomiczną.


Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski tłumaczył przesunięcie rozpoczęcia prac archeologicznych wpływem pandemii koronawirusa na branżę gastronomiczną. „Okres letni, nawet licząc obowiązujące ograniczenia, to czas, kiedy można choć trochę odbudować się finansowo. W związku z tym zdecydowaliśmy się przesunąć prace archeologiczne na Starym Rynku, które miały rozpocząć się w lipcu” – poinformował.

Rynek w Poznaniu Fragment Starego Rynku w Poznaniu (fot. Historia3012, CC BY-SA 4.0).

Dodał, że ponieważ badania rozpoczną się w październiku, to należy się liczyć z tym, iż skończą się wiosną lub latem przyszłego roku.

Według komunikatu poznańskiego magistratu prace archeologiczne będą prowadzone wzdłuż Domków Budniczych, czyli części Starego Rynku szczególnie popularnej wśród turystów. „Powstanie wykop, w którym docelowo zlokalizowany zostanie zbiornik retencyjny. Wyprzedzające prace archeologiczne pod zbiornik retencyjny są niezbędne i będą realizowane w sposób zbliżony do badań przeprowadzonych w 2015 r., a ich celem jest sprawdzenie tej przestrzeni pod kątem zabytków i istniejących warstw kulturowych” – podano w komunikacie.

Podkreślono, że w planach inwestycji uwzględniono część postulatów przedstawionych przez restauratorów i przedstawicieli branży turystycznej. Jednym z nich jest budowa platform widokowych, umożliwiających turystom obserwowanie prowadzonych na płycie Rynku prac. „Miasto zamierza w miarę możliwości udostępniać restauratorom inne przestrzenie wokół Starego Rynku” – przekazano.

Prace archeologiczne poprzedzą przebudowę płyty Starego Rynku, która ma się rozpocząć po sezonie letnim 2021 r. i zgodnie z harmonogramem potrwa do wiosny 2023 r. „Inwestycja uzyskała dofinansowanie unijne i nie może zostać przesunięta w czasie” – zaznaczył Wiśniewski.

Poznańscy urzędnicy podkreślili w komunikacie, że restauratorzy borykający się ze skutkami pandemii, korzystają z promocyjnych stawek za najem powierzchni pod ogródki gastronomiczne.

Poznań – stolica Wielkopolski na przestrzeni dziejów [Galeria]

Od XIX wieku, przez międzywojnie i trudny czas okupacji, aż po PRL i lata 90 w kolorze. Oto, jak zmieniał się Poznań na przestrzeni dekad. Pierwszy zakład cukierniczy Goplany, hejnał odgrywany na uszkodzonym piętrze ratusza, wyścig Fiatów „Maluchów” – oto ciekawy przegląd dziejów miasta!Czytaj dalej...

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Szymon Kiepel

Kup książkę „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

Z Historią na szlaku - wersja drukowana Tytuł: „Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”
praca zbiorowa pod red. Piotra Bejrowskiego

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM

wersja papierowa (2 części w jednym wydaniu):

ISBN: 978-83-66022-95-9 Oprawa: miękka

Stron: 234 Wymiary: 145 × 210

35 zł

Książka dostępna również jako e-book. Część 1 Część 2
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: erazm1 |

co oznacza "przebudowa płyty rynku" ? Usunięty zostanie zabytkowy bruk? Dlaczego?Odpowiedz
Nauka w Polsce

Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce”, współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org