Opublikowano
2020-07-14 17:22
Licencja
Wolna licencja

Premiera: Piotr Bejrowski, Natalia Stawarz – „Azja we krwi. Konflikty – zbrodnie – ludobójstwo”

Dzieje Azji w minionym wieku naznaczone były licznymi zbrodniami, krwawymi konfliktami i cierpieniem niewinnych ludzi. Współczesny czytelnik znający okrucieństwa, jakich dopuściły się totalitarne reżimy w Europie, z przerażeniem odkryje pomysłowość i bezwzględność towarzyszącą rywalizacji na Dalekim Wschodzie.


Azja we krwi Piotr Bejrowski Natalia Stawarz okładka Autorzy: Piotr Bejrowski, Natalia Stawarz
Tytuł: „Azja we krwi. Konflikty – zbrodnie – ludobójstwo”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
ISBN: 978-83-65156-36-5
Stron: 167
Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

12,9 zł

(e-book)

Zobacz też nasze pozostałe e-booki!

Piotr Bejrowski i Natalia Stawarz kompetentnie i z ogromną wrażliwością przenoszą czytelników w sam środek azjatyckich konfliktów, ukazując czystki etniczne - ich sprawców oraz ofiary. Przedstawiają nieludzkie zbrodnie japońskich sadystów w czasie II wojny światowej, wpisujące się w rywalizację zimnowojenną konflikty koreański i wietnamski, czy krwawe rządy Czerwonych Khmerów w Kambodży. A obok nich słabiej znane zbrodnie Tamilskich Tygrysów oraz budzącą grozę rzeź Rohingów w Birmie. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce nie tak dawno temu i wciąż stanowią niezabliźnioną ranę w życiu milionów ludzi.

Jakie były źródła japońskiego okrucieństwa podczas drugiej wojny światowej? W jakim stopniu polityka kolonialna Wielkiej Brytanii przyczyniła się do eskalacji konfliktów na Dalekim Wschodzie? Dlaczego w niewielkiej Sri Lance wybuchła krwawa wojna domowa? W jaki sposób Stany Zjednoczone przyczyniły się do wzmocnienia pozycji Czerwonych Khmerów w Kambodży? Na te i inne pytania odpowiada książka "Azja we krwi. Konflikty - zbrodnie - ludobójstwo".

Najnowszy e-book portalu Histmag.org to pozycja, która zostaje w pamięci na długo. Lektura dla wszystkich osób pragnących zrozumieć tragiczny wiek XX.

Piotr Bejrowski - absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Autor kilkudziesięciu recenzji i tekstów popularnonaukowych, publikowanych m.in. w „Nowych Książkach” i „Pomeranii”. Redaktor e-booków wydawanych przez portal Histmag.org.

Natalia Stawarz - absolwentka historii i archeologii, doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracowniczka portalu Histmag.org. Interesuje się historią i kulturą Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Japonii. W zakres jej zainteresowań wchodzi również historia XX wieku oraz dzieje kultury duchowej.

Przeczytaj fragment książki: PDF, EPUB, MOBI

Spis treści:

Wstęp 7
Bestie w ludzkiej skórze: japońskie zbrodnie w czasie drugiej wojny światowej 9
Wojna koreańska: manifestacja siły mocarstw czy krwawy absurd? 49
Piekło w Wietnamie: czy było warto zatracić sumienie? 73
Czerwoni Khmerzy i ich krwawe rządy w Kambodży 103
Podzielona wyspa: niezauważona wojna i zbrodnie w Sri Lance 121
Wojskowe rządy w Birmie: zbrodnia i rewolucja 139
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 157
Bibliografia 161

Autorzy: Piotr Bejrowski, Natalia Stawarz
Tytuł: „Azja we krwi. Konflikty – zbrodnie – ludobójstwo”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
ISBN: 978-83-65156-36-5
Stron: 167
Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

12,9 zł

(e-book)
Azja we krwi Piotr Bejrowski Natalia Stawarz okładka

Zamów prenumeratę naszych e-booków!

Zobacz też pozostałe e-booki dostępne w naszym sklepie!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Marek Baran |

Owszem tak postępowała Japonia w wojnie z Rosją. Rozpoczynając ją ogłosiła, iż będzie przestrzegać tzw. deklaracji brukselskiej i petersburskiej, które były poprzedniczkami konwencji haskiej z 1907 roku. Celem jednak nie było nadzwyczajne wzmożenie japońskiej łagodności wojennej a chęć pewnego przypodobania się Zachodowi i udowodnienia ucywilizowania się a tym samym prestiżowego zrównania z tymże. Jednocześnie była w tym chęć zatarcia złego wrażenia, które stworzyła poprzednia wojna z Koreą- toczona z tradycyjnym japońskim "wdziękiem" militarnym. Demonstrację przeprowadzono, Zachód uwierzył. W dalszych wojnach Japonii już nie było śladu owej kurtuazji z lat 1905 -07.
Jeszcze jedno. Okrucieństwo w sprawowaniu władzy i prowadzeniu wojen na Dalekim Wschodzie nie było japońską specjalnością. To, co wyprawiało się w Chinach za ostatniego cesarza dynastii Ming i przejmowaniu kraju przez Cingów, jest opowieścią wielokrotnie okrutniejszą od wyniszczania Żydów przez hitlerowców. W sferze tzw. obyczajów, wystarczy wspomnieć o 80 000 eunuchów na dworze cesarskim i np. o tym, iż każdy bunt karany był nie tylko śmiercią buntownika, ale i bardzo, bardzo szeroką rozumianą jego rodziną. Czasami były to ( w naszym rozumieniu) Bogu ducha winne, setki i tysiące. Japonia wzorowała się na Chinach, owszem, lecz nie aż tak.Odpowiedz

Gość: Jb |

Czytalem książkę "Ostatni spod Cuszimy". Wspomnienia rosyjskiego oficera marynarki wojennej. Spedzil rok w japońskiej niewoli. Szok. Sam to nazwał wczasami. Oficerowie mieli japonskich sluzacych, specjalnie sciagnieto dla nich z Rosji duchownych roznych wyznan. Po daniu slowa honoru mogli swobodnie wychodzic z klasztoru gdzie byli zakwaterowani. Kilku oficerow ożeniło sie z Japonkami i odmowilo powrotu. Na koniec kazdy jeniec otrzymal na pamiątkę od cesarza miniaturke samurajskiego miecza....To bylo zaledwie 35 lat przed II wojna. Co w tým czasie stało się z Japonczykami...Odpowiedz
Natalia Stawarz

Doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również historię na tej samej uczelni. Interesuje się historią i kulturą Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Japonii. W zakres jej zainteresowań wchodzi również historia kultury duchowej oraz historia XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dwudziestolecia międzywojennego. W wolnych chwilach poświęca czas na literaturę, seriale i naukę japońskiego.

Piotr Bejrowski

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org