Robocie, z czym to się je?

opublikowano: 2006-09-08 12:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Do rzemiosła kiperów wkradnie się niebawem rewolucja technologiczna. Japońscy naukowcy skonstruowali robota, który bez otwierania butelki jest w stanie rozpoznać skład i gatunek wina. (info: AP)
REKLAMA

Maszyna jest dziełem naukowców z ośrodka NEC i uniwersytetu w prefekturze Mie. Robot, po prześwietleniu wina za pomocą podczerwieni, dokonuje analizy jego składu chemicznego. Następnie dziecięcym głosem informuje o marce wina, jego smaku i o potrawach, jakie do niego pasują.

Z tysięcy win, dostępnych na rynku, jest w stanie zidentyfikować tylko kilkadziesiąt. Jeszcze większe problemy ma z przystawkami i serami. Rękę reportera AP robot zidentyfikował jako szynkę, zaś rękę fotografa jako bekon.

Twórcy robota przyznają, że wymaga on jeszcze wiele pracy. Jest wciąż jak dziecko, ale już nie takie całkiem niedouczone, jak powiedział jeden z jego konstruktorów.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Andryszek
Specjalista IT, dziennikarz naukowy, scenarzysta. Ukończył informatykę na Uniwersytecie Łódzkim.
 Były redaktor i współpracownik portalu Histmag.org - specjalista ds. historii nauki i techniki. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych "Naukowi.pl". Jako dziennikarz (publicysta) publikował m.in. w dwutygodniku dla lekarzy specjalistów Puls Medycyny, portalu Onet.pl oraz portalach poświęconych nauce, medycynie i nowym technologiom: KopalniaWiedzy.pl, teberia.pl, techManiak.pl, GSMService.pl, Medme.pl czy OpenZone. Pociągają go nauki ścisłe, medyczne, nowe technologie, historia nauki i techniki a także przekaz niewerbalny, systemy i sztuki walki, muzyka, szkic i rysunek oraz fotografia. 
 W wolnych chwilach dużo czyta, pisze teksty do muzyki i tłumaczy z łaciny wyniki badań lekarskich. Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone