Opublikowano
2020-12-01 06:18
Licencja
Wolna licencja

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema!

Znamy patronów 2021 roku! To Stanisław Lem, kardynał Stefan Wyszyński, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. Sejm zdecydował też, że przyszły rok będzie Rokiem Konstytucji 3 Maja.


Stanisław Lem (CC BY-SA 3.0 )

Stanisław Lem urodził się 12 lub 13 września 1921 roku we Lwowie. W przyszłym roku przypada setna rocznica narodzin. W związku z tym Sejm postanowił uchwalić 2021 rokiem wybitnego pisarza, którego książki przetłumaczono na 41 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy! Poza Lemem uhonorowano także kard. Stefana Wyszyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza - oni także zostali patronami nadchodzącego roku.

W piątek, 27 listopada, posłowie niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema. „Za” głosowało 447 posłów, 1 był przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

We wrześniu 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano – jak dotąd - w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. „Solaris”, „Głos Pana” czy „Cyberiada” lub „Bajki Robotów” inspirowały i po dziś dzień inspirują twórców, pisarzy, artystów kina i teatru. Ekranizacje jego utworów należą do jednych z najbardziej znanych filmów światowego kina, a motywy z twórczości Lema pojawiają się w wielu przejawach kultury masowej. Wysoko cenione są publikacje popularnonaukowe i publicystyczne Stanisława Lema, dotyczące filozofii nauki, estetyki i krytyki literackiej – czytamy w uchwale.

Podkreślono też fakt, że Stanisław Lem w swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej.

Stanisław Lem, większość życia spędzając w systemie komunistycznym w swych utworach wielokrotnie przemycał krytykę systemów totalitarnych, a jego książki były przejawem wolności w myśleniu i nieskrępowanej wyobraźni. Po wprowadzeniu stanu wojennego Stanisław Lem przebywał na emigracji. Publikował w paryskiej „Kulturze". Po upadku komunizmu, jako twórca o wielkim i wybitnym dorobku, cieszący się autorytetem zarówno w Polsce, jak za granicą, był wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą Polskiego PEN Clubu i Nagrodą Wielką Fundacji Kultury oraz wieloma prestiżowymi laurami europejskimi. Pisarz w 1996 roku otrzymał Order Orła Białego – czytamy w uchwale.

O jego wyjątkowości i międzynarodowym poważaniu świadczy fakt, że w 1992 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jego imieniem planetoidę nr 3836. Mając na uwadze wszystkie powyższe argumenty, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej doceniając poczesne miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze światowej XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.

To jednak nie wszystko. Przyszły rok upłynie także pod znakiem innych ważnych rocznic. 2021 będzie rokiem Konstytucji 3 maja.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie – podkreślono w uchwale.

W przyszłym roku przypada też 40. rocznica śmierci oraz 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida, dlatego też izba poselska podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 rokiem wspomnianego wieszcza. Kolejnym patronem 2021 roku będzie Krzysztof Kamil Baczyński.

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu” - podkreślono w tekście dokumentu.

Plejadę sław patronujących 2021 zamyka Tadeusz Różewicz, bowiem w przyszłym roku przypada także 100. rocznica jego urodzin.

Źródła:

www.orka.sejm.gov.pl, www.roklema.pl, www.e-teatr.pl, www.tvpparlament.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Jak zabijać, to tylko we Lwowie”

Mariusz Gadomski Jak zabijać to tylko we Lwowie okładka Autor: Mariusz Gadomski
Tytuł: Jak zabijać, to tylko we Lwowie

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-40-2

Stron: 224

Cena: 14,90 zł

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

14,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: An |

Krótka pamięć?
Lem popelnil "Szklana kulę ", powiastke o dzielnych komunistach naukowcach z Francji, walczacych o ocalenie ludzkosci z amerykańskimi imperialistami......
Różewicz w 1964 roku podpisał tzw. Anty list 34 w obronie cenzury i polityki (anty)kulturalnej Gomulki przeciwko grupie intelektualistów protestujących walczacych o wolnosc slowa. Ten anty list byl obrzydliwa denuncjacja.....Czy oni tam w Sejmie w ogóle wiedzą za czym i za kim głosują.......Moze teraz pora na tej miary "pisarzy" co Kozniewski Putrament lub Przymanowski.....Odpowiedz
Magdalena Mikrut-Majeranek

Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org