Ronald Reagan jako aktor [ZDJĘCIA]

opublikowano: 2023-08-31 05:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Choć Ronald Reagan pamiętany jest dziś przede wszystkim jako amerykański prezydent i mąż stanu, który słynął z błyskotliwych wypowiedzi, to popularność zdobywał jako aktor, a nie polityk. Wcielał się m.in. w role rewolwerowca w westernie czy technika pracującego przy liniach telefonicznych.
REKLAMA
Ronal Reagan na fotelu reżyserskim

Ronald Reagan urodził się 6 lutego 1911 roku w Tampico, w stanie Illinois. Jego droga do polityki była dość zawiła. Zaczynał bowiem jako ratownik w położonym nad rzeką Parku Dixon (podczas siedmiu sezonów uratował przed utonięciem 77 osób) czy radiowy sprawozdawca sportowy meczów baseballowych (wówczas sprzeciwiał się segregacji rasowej zawodników).

Ronald Reagan zanim zaczął karierę w Hollywood pracował jako ratownik

Wprost ze studia radiowego w Chicago Reagan trafił do Kalifornii, gdzie oprócz relacjonowania wydarzeń sportowych, wziął udział w próbach ekranowych dla studia Warner Bros. Studio było pod wrażeniem talentu aktorskiego Reagana i zaproponowało mu siedmioletnią umowę.

Ronald Reagan – aktor

Jako aktor uchodził za konsekwentnego i godnego zaufania, odtwórcę ról, który rzetelnie realizował powierzone mu zadania. Nie przebijał się jednak do najbardziej topowych produkcji. Główne role grywał w mniej znaczących filmach, zaś role drugoplanowe obsadzał już w głośniejszych realizacjach.

Krytycy filmowi wskazują na kilka szczególnie udanych produkcji, w których zagrał Reagan: Knute Rockne, All American (1940), w którym sportretował postać futbolisty, Georga Gippa; Kings Raw (1942), gdzie jako Drake McHugh zagrał młodego hedonistę; This Is the Army (1943), w którym wcielił się w drugoplanową rolę kaprala i porucznika Johnny’ego Jonesa czy The Killers (1964), gdzie zagrał gangstera i biznesmena, nawiasem mówiąc była to jego ostatnia rola w karierze.

Ronald Reagan wystąpił łącznie w ponad 50 filmach. Oto krótki przegląd wybranych produkcji filmowych z przyszłym prezydentem. Jak Reagan prezentował się jako aktor?

Stopklatka zwiastuna filmu Cowboy from Brooklyn (1938)
Reagan jako George Gipp w filmie Knute Rockne, All American (1940)
Ronald Reagan (drugi od lewej) w filmie Santa Fe Trail (1940)
Ten sam film, inny kadr, tu Reagan jest trzeci od lewej
Stopklatka z filmu Dark Victory (1939)
W tym przypadku to nie zdjęcie z planu filmowego, a z premiery filmu Tales of Manhattan (1942), oprócz przyszłego prezydenta, na zdjęciu widać jego pierwszą żonę, aktorkę Jane Wyman, z którą poznał się na planie filmu Brother Rat (1938) i rozwiódł w 1949 r. (fot. NN, https://digital2.library.ucla.edu/viewItem.do?ark=21198/zz0002v4wr)
Ronald Reagan zeznający przed rządową agencją (House Un-American Activities Committee) badającą powiązania między środowiskiem aktorów a komunistami
Plakat filmu The Last Outpost (1951)
Kadr z kryminału Zabójcy (1964), który był ostatnim filmem Reagana (fot. Revue Studios, prawa zastrzeżone)

Polecamy e-book Michała Rogalskiego – „Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”

Michał Rogalski
„Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-06-8

Bibliografia:

dixongov.comreaganlibrary.govfilmcomment.commillercenter.orgpresidentprofiles.com

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na pięciu kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone