Spotkanie z Clilą i Hadasą Bau w Oświęcimiu

opublikowano: 2009-03-11 21:26
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu zaprasza na spotkanie z córkami Józefa Baua – poety, prozaika i grafika, znanego nie tylko ze swych utworów, ale także heroicznej postawy podczas II wojny światowej i uratowania kilkuset ludzkich istnień.
REKLAMA
(Fot. ze strony josephbau.org)

Józef Bau (ur. 1920, Kraków, zm. 2002 w Izraelu) w latach 1940-43 był więziony w getcie (należał do Żydowskiej Organizacji Bojowej) oraz kilku obozach koncentracyjnych. Z Płaszowa przeniesiono go do Gross-Rosen, a następnie do obozu Oskara Schindlera, gdzie przebywał do końca wojny. W jednym z obozów poślubił, pomimo zakazu wydanego przez Niemców, współwięźniarkę, Rebekę. Ta niezwykła uroczystość została przedstawiona w filmie Stephena Spielberga „Lista Schindlera”. Bau, jako artysta znający gotyckie czcionki, został zatrudniony przy wykonywaniu szyldów. Ponieważ miał dostęp do atramentu i piór, podrabiał dokumenty dla osób, którym udało się uciec z obozu. W ten sposób uratował kilkaset osób. Po wojnie debiutował w 1948 roku jako poeta na łamach „Echa Krakowa”. W 1952 roku przeniósł się do Izraela. Był członkiem Związku Autorów Piszących po Polsku w Izraelu. Zmarł w 2002 r.

Córki artysty, Clila i Hadasa, opowiedzą o życiu i twórczości ojca. Spotkanie odbędzie się 17 marca o godzinie 12.00 w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu (pl. ks. J. Skarbka 5). Wstęp wolny.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone