Stosowanie dołów obronnych podczas I wojny światowej i w późniejszych czasach [Video]

opublikowano: 2021-05-09 17:54
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Doły obronne, zwane także strzeleckimi, kojarzone są w dużej mierze z działaniami I wojny światowej. Jednak umocnienia tego rodzaju były stosowane także później, używane są też we współczesnej wojskowości. Krótki filmik z kanału Simple History omawia wykorzystywanie dołów obronnych m.in. podczas II wojny światowej – zobaczcie!
REKLAMA

Doły obronne (po angielsku zwane foxholes) są rodzajami umocnień służących do zapewnienia bezpiecznej pozycji jednemu lub dwóch żołnierzy ostrzeliwujących wroga. Najczęściej mają kształt rowów ziemnych rozszerzających się ku dołowi. Do osłony skrywających się w nich żołnierzy wykorzystuje się niekiedy naturalnie występujące materiały, takie jak gałęzie czy fragmenty skał. Ściany dołów mogą być wzmacniane np. workami z piaskiem czy deskami. Aby spowolnić wroga, na przedpolach tego rodzaju umocnień umieszczano zasieki czy pola minowe. Doły strzeleckie są w miarę możliwości umiejscawiane na skraju innych przeszkód terenowych, czy na linii naturalnych osłon. Przygotowanie dołów obronnych zajmuje niewielką ilość czasu i nie wymaga specjalnych narzędzi, co jest ich niewątpliwą zaletą. Jednakże taki rodzaj fortyfikacji nie jest pozbawiony wad – dużym problemem zarówno przy kopaniu jak i późniejszym użytkowaniu dołów obronnych jest ryzyko zalegania w nich wody (biorącej się z opadów i podsiąkających wód zaskórnych).

Materiał z kanału Simple History omawia, w jaki sposób doły obronne były wykorzystywane na przestrzeni XX wieku:

Fortyfikacje – zobacz też:

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
99
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-34-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone