Opublikowano
2020-10-27 10:27
Licencja
Wolna licencja

Strajki kobiet w dziejach Polski, Europy i świata [Galeria]

Liberté, égalité, fraternité, czyli wolność, równość, braterstwo - to hasło rozpowszechnione podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Do dziś nie wyszło jednak z mody. W wielu zakątkach świata ludzie nadal walczą o swoje prawa. Na początku XX wieku kobiety prowadziły prawdziwy bój o prawa wyborcze, wiele pracownic strajkowało także po to, aby zapewnić sobie godne warunki pracy i płacy, inne z kolei musiały zmagać się z innymi obliczami dyskryminacji i nierówności społecznej. W ubiegłym tygodniu w Polsce kobiety ponownie wyszły na ulice, aby zawalczyć o swoje prawa. Wydarzenie dało asumpt do przyjrzenia się pozostałym kobiecym strajkom. Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd protestów organizowanych przez kobiety w ciągu minionego stulecia.


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Marek Baran |

No właśnie - 23 II 1917 r. To nie tamte czasy, ale?Odpowiedz
Magdalena Mikrut-Majeranek

Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org