Swastyki na Dworcu Głównym. Co wydarzyło się we Wrocławiu?

opublikowano: 2019-10-02 10:47
wolna licencja
poleć artykuł:
1 października podróżni odwiedzający wrocławski Dworzec Główny mogli być nie lada zaskoczeni, gdy ujrzeli... flagi ze swastykami. Dlaczego w tym miejscu pojawiła się tak specyficzna „dekoracja”?
REKLAMA

Zwykły dzień na dworcu Wrocław Główny. Podróżni szukają swoich pociągów i odpowiednich peronów. Jeden z nich jednak zdecydowanie się wyróżnia, jest bowiem obwieszony... flagami III Rzeszy. Czy to ponury żart lub prowokacja? Na szczęście nie.

Jak się okazało, był to element scenografii potrzebny do realizacji filmu „Śmierć Zygielbojma”. Na potrzeby tego dzieła fragment wrocławskiego dworca miał udawać berliński dworzec z okresu II wojny światowej.

Film powstaje pod okiem reżysera Ryszarda Brylskiego, wśród obsady aktorskiej znaleźli się m.in. Wojciech Mecwaldowski, Karolina Gruszka i Aleksandra Popławska.

Dworzec Główny we Wrocławiu (fot. Jednozgłoskowiec, CC BY-SA 3.0).

Szmul Zygielbojm (1895-1943) był żydowskim politykiem, w czasie II wojny światowej był członkiem Rady Narodowej RP w Londynie. W swojej działalności starał się przede wszystkim zwrócić uwagę światowej opinii publicznej na zbrodnię Holocaustu. Po upadku powstania w getcie warszawskim popełnił samobójstwo. Ten dramatyczny gest miał być jego sprzeciwem wobec bezczynności aliantów względem ludobójstwa dokonywanego przez Niemców na Żydach.

Źródła: tuwroclaw.com, film.wp.pl

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
117
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-27-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone