Opublikowano
2021-02-23 07:09
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Tomasz Awłasewicz – „Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL”

W książce „Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL” Tomasz Awłasewicz przedstawił historię grupy kontrwywiadu PRL, która specjalizowała się w potajemnym otwieraniu skarbców w ambasadach i konsulatach. Choć skopiowali setki tysięcy stron najpilniej strzeżonych dokumentów, w tym CIA, nikt nie wpadł na ich trop.


table(=). | Tomasz Awłasewicz - Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL | Autor: Tomasz Awłasewicz
Tytuł: „Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL”
Wydawca: Agora
Rok wydania: 2020
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 135×210 mm
Liczba stron: 280
ISBN: 978-83-268-3244-4
EAN: 9788326832444
Data premiery: 24.02.2021
Cena: 39,99 zł
|

Ta książka to dowód na to, że życie pisze scenariusze, jakich nie wymyśliłby żaden powieściopisarz!

Bo kto by uwierzył, że w okresie PRL w MSW działała specjalna grupa kontrwywiadu, której członkowie pod osłoną nocy regularnie wchodzili do ambasad i konsulatów? Tam przeszukiwali skarbce pełne tajnych dokumentów, kopiowali je, by kilka godzin później mogły one wylądować na biurkach najwyższych urzędników państwowych. W ten sposób polskie służby specjalne przez całe lata zdobywały informacje o działaniach ówczesnych przeciwników, w tym o operacjach CIA. Choć za sprawą grupy wyciekły setki tysięcy stron najpilniej strzeżonych dokumentów, nikt nie wpadł na jej trop.

Ci, którzy wiedzieli o istnieniu tajemniczego Wydziału IX – a była ich garstka – nazywali ich „straceńcami”. Dlaczego? Bo do otwierania drzwi skarbcowych oraz potężnych sejfów używali niebezpiecznego dla zdrowia i życia promieniowania gamma.

Tomasz Awłasewicz, dziennikarz i specjalista ds. służb specjalnych, jako pierwszy dotarł do tych nielicznych członków grupy, którzy wciąż żyją. Na książkę składają się ich wspomnienia z lat 70. i 80. – opowieści o tym, jak dokonali tego, co zdaniem najwybitniejszych ekspertów było absolutnie niemożliwe.

Tomasz Awłasewicz od pewnego czasu jest największym odkrywcą tajemnic wywiadu i kontrwywiadu PRL. Każdy jego artykuł jest dla mnie kolejnym odkryciem, a „Niewidzialni” to już po prostu kopalnia tajemnic. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się nie tylko historią, ale i dniem dzisiejszym służb specjalnych w Polsce.

Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl

Kompetencje kontrwywiadu nie są zapisane w podręcznikach czy zarządzeniach, ale w doświadczeniach i umiejętnościach kolejnych pokoleń funkcjonariuszy. Tomasz Awłasewicz dotarł do żyjących weteranów dawnego Wydziału IX Departamentu II MSW i to właśnie oni opowiedzieli mu o spektakularnych metodach pracy operacyjnej i swoich profesjonalnych osiągnięciach. Dodatkowym walorem publikacji są autentyczne zdjęcia i dokumenty ilustrujące działania funkcjonariuszy kontrwywiadu. Z pełnym przekonaniem polecam książkę „Niewidzialni” wszystkim zainteresowanym tematyką polskich służb specjalnych.

gen. Krzysztof Bondaryk, szef ABW w latach 2007-2013

Książkę „Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL” zamówicie pod tym linkiem.

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Agora ma w swojej ofercie.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: JRM |

Książka fascynująca. Opisuje, skrywaną od 30 lat historię kontrwywiadu PRL. Warto ją poznać. Autor z wielką troską o słowa prawdy oddaje charakter pracy tych nielicznych.Odpowiedz

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org