Trabant - dawny król szos i obiekt marzeń wielu Polaków [GALERIA]

opublikowano: 2023-06-18 09:50
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Trabant to legenda motoryzacji z NRD. Choć dziś trudno w to uwierzyć, przez lata był wyznacznikiem luksusu. Dobrem, o którym wielu mogło jedynie pomarzyć. Jego twórcą był Werner Lang. Absolwent Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie zaczął pracę nad stworzeniem prototypu nowego pojazdu w 1954 roku, a już trzy lata później zaprezentowano model, który szybko stał się jednym z popularniejszych samochodów.
REKLAMA
Trabant 601 (fot. AlfvanBeem).

Zobacz także:

Samochody te produkowano w Niemieckiej Republice Demokratycznej w latach 1957–1991 w kombinacie VEB Sachsenring Automobilwerke w Zwickau. Swoistym novum, które zastosowano podczas produkcji tego modelu, był wyjątkowy materiał. Inżynierowie wykorzystali bowiem duroplast, tworzywo sztuczne posiadające cechy metalu lub ceramiki. Dzięki temu karoseria trabanta posiadała podwyższoną wytrzymałość na zgniatanie i nie ulegała spaleniu w razie wypadku. Auto to cechowało także zastosowanie małolitrażowego silnika dwusuwowego, duże szyby i stosunkowo pojemne wnętrze.

Dlaczego nowy model samochodu nazwano Trabantem? Źródła podają, że geneza nazwy związana jest z wystrzeleniem w ZSRR pierwszego sputnika, a „Trabant” znaczy tyle, co „satelita”.

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone