W tatrzańskiej jaskini odkryto ślady pobytu ludzi sprzed tysięcy lat

opublikowano: 2019-07-24 09:27
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Ślady pobytu ludzi sprzed kilkunastu tysięcy lat wewnątrz Jaskini nad Huczawą w Tatrach Bielskich odkryli m.in. polscy archeolodzy. To kamienne ostrza używane przez myśliwych. Do tej pory w żadnej z tatrzańskich jaskiń nie odkryto pradziejowych przedmiotów.
REKLAMA

Znaleziska dokonała w lipcu słowacko-polska ekspedycja archeologiczna. Jaskinia nad Huczawą (Hučivá diera) znajduje się w Tatrach Bielskich na Słowacji na zboczach Kobylego Wierchu na wysokości 937 m n.p.m. Wykopaliska prowadzone są zarówno przy wejściu, jak i w komorze jaskini.

„Odkryliśmy kilkadziesiąt zachowanych całkowicie lub we fragmentach kamiennych ostrzy, które były pierwotnie osadzone na drzewcach – te nie zachowały się do naszych czasów. Część z ostrzy wydobyliśmy z pozostałości paleniska” – opowiada PAP prof. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie. Valde-Nowak kieruje badaniami wspólnie z dr. hab. Marianem Sojakiem z Instytutu Archeologii Słowackiej Akademii Nauk w Nitrze.

Wejście do Jaskini nad Huczawą (fot. Rafik k, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Zdaniem odkrywców Hučivá diera to pierwsza jaskinia tatrzańska, w której udało się uchwycić ślady pobytu człowieka w pradziejach. Pochodzą one z końca epoki lodowcowej, kiedy lądolód zaczął znikać m.in. z północnych obszarów współczesnej Polski. Działo się to ok. 15-14 tys. lat temu.

„Odkryte przez nas ślady świadczą o tym, że pradziejowi myśliwi przez dłuższy czas mieszkali w jaskini” – uważa naukowiec.

Prof. Valde-Nowak podkreśla, że naukowcy od XIX w. poszukiwali śladów po pobycie pradziejowego człowieka w tatrzańskich jaskiniach; dotąd bezskutecznie. Typowano na przykład jaskinię Magury w Tatrach Polskich, ale wykopaliska przeprowadzone w niej jeszcze przed II wojną światową nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

W jaskini Hučivá diera, powyżej zabytków z końca epoki lodowcowej, słowacko-polski zespół znalazł również XV i XVI-wieczne fragmenty glinianych naczyń, a także monety z czasów II wojny światowej.

Tegoroczne wykopaliska, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki, potrwają do końca lipca.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Szymon Zdziebłowski

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone