W tych miejscach pamiętają o Polakach

opublikowano: 2024-04-30 14:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Tak świat dziękuje Polakom. Chiny, RPA, USA, Meksyk – to m.in. tam polskie pomniki możesz zobaczyć na wakacjach!
REKLAMA
Wybrane polskie pomniki na świecie wraz z orientacyjną lokalizacją

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Meksyku

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Meksyku (fot. Sarumo74)

Choć polski pianista, kompozytor i polityk był za życia nie tylko podziwianym artystą, ale i wielkim mężem stanu, to próżno szukać jego szczególnych związków z Meksykiem. W Ameryce Północnej Paderewski rzeczywiście był gwiazdą jako pianista i bohaterem jako orędownik sprawy polskiej, ale mowa tu o Stanach Zjednoczonych. W samym Meksyku nie prowadził ani działalności artystycznej, ani misji dyplomatycznych. Jego pomnik stanął staraniami tamtejszej Polonii i znajduje się na jednej z największych alei w mieście Meksyk – Paseo de la Reforma. Został odsłonięty w 2001 roku, choć samo popiersie powstało i było prezentowane już w latach 40. ubiegłego stulecia.

Pomnik Marszałka na Maderze

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Funchal (fot. Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga))

Od grudnia 1930 do marca 1931 roku Józef Piłsudski przebywał na Maderze. Pobyt na portugalskiej wyspie wiązał się z próbą powrotu do zdrowia przez schorowanego już wówczas Piłsudskiego. W podróży towarzyszyli mu m.in. osobiści lekarze, którzy nadzorowali rekonwalescencję. O wyjeździe marszałka pisały portugalskie media, a jego pobyt został upamiętniony – w Funchal znajduje się popiersie Piłsudskiego.

Pomnik katyński w Johannesburgu

Pomnik katyński w Johannesburgu (fot. www.gov.pl)

Pomniki upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej wzniesiono nie tylko w Polsce, ale też w Anglii, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji czy na Węgrzech. Śladem aktywności Polonii w Afryce jest pomnik katyński w Johannesburgu. Obiekt został wzniesiony w 1981 roku i znajduje się w James & Ethel Gray Park w peryferyjnej dzielnicy miasta.

Pomnik Fryderyka Chopina w Szanghaju

Pomnik Fryderyka Chopina (fot. Konrad Godlewski)

Polski kompozytor zaliczany jest do najważniejszych twórców doby romantyzmu. Chopina upamiętniają różnego rodzaju festiwale, w tym przede wszystkim słynny Konkurs Chopinowski, ale też liczne pomniki. Poza Polską można je oglądać w Albanii, Austrii, Brazylii i Francji, ale też w kilku krajach azjatyckich – Japonii, Singapurze i Chinach. W państwie środka stanął największy pomnik Chopina na świecie. Monument znajduje się w parku im. dr. Sun Jat-sena. Został odlany w Polsce, a jego twórczynią jest Lu Pin. Mniejsza kopia pomnika znajduje się w Pekinie.

REKLAMA

Pomnik-mauzoleum Władysława III Warneńczyka w Warnie

Pomnik-mauzoleum Władysława III Warneńczyka w Warnie

Śmierć polskiego króla podczas wojny z Turcją owiana jest aurą tajemniczości. Choć powszechnie przyjmuje się, że Władysław Jagiellończyk (jak go wówczas nazywano) poległ podczas w listopadzie 1444 roku w bitwie pod Warną, to ciała władcy nie odnaleziono. W 1935 roku roku w bułgarskiej Warnie utworzono mauzoleum, symbolicznie upamiętniające polskiego króla. 

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie (fot. APK)

O zasługach polskiego generała pamięta się dziś nie tylko nad Wisłą, ale także w Ameryce. Uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych upamiętnia w USA aż siedem monumentów. Najbardziej znany znajduje się w stolicy – Waszyngtonie w pobliżu Białego Domu. Odsłonięto go już w 1910 roku

Pomnik papieża w Mikronezji

Pomnik Jana Pawła II w Hagåtña (fot. Hajime NAKANO)

Trudno byłoby wymienić wszystkie pomniki, wzniesione by upamiętnić Jana Pawła II. W Polsce jest ich ponad 300, a liczbę monumentów poza granicami kraju szacuje się na około 200. Tak duża liczba pomników w różnych częściach świata wynika zapewne z licznych pielgrzymek, które odbył polski papież, jak i jego długiego pontyfikatu. Jednym z najodleglejszych miejsc, gdzie można znaleźć pomnik Jana Pawła II jest Hagåtña, czyli stolica Guamu.

Pomnik Ernesta Malinowskiego w Peru

Płaskorzeźba upamiętniająca Ernesta Malinowskiego, w tle dworzec, na którym się znajduje (fot. BluesyPete; Håkan Svensson)

Polski inżynier zapisał się w Peru złotymi zgłoskami. Jego zasługi obejmują m.in. budowę i renowację budynków, ulic i mostów w Arequipie i okolicach czy udział w bitwie pod Callao. Za jego największe dzieło uchodzi jednak budowa Centralnej Kolei Transandyjskiej. Jest bohaterem narodowym Peru. W kraju tym upamiętnia go pomnik posadowiony na przełęczy Ticlio, na wysokości ponad 4800 metrów n.p.m., a także łatwiej dostępna płaskorzeźba w Limie, na stacji kolejowej Desamparados.

Pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego w Australii

Pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego (fot. MD111)

Polski podróżnik, geograf i geolog prowadził pionierskie badania w Australii i Tasmanii. To właśnie na antypodach pamięć o jego dokonaniach wciąż jest żywa. W swoim dorobku naukowym miał on m.in. opracowanie map dla regionu Gippsland, etnograficzne opisanie zwyczajów miejscowych społeczności czy odkrycie w Australii złóż złota. Był to pierwszy Polak, który okrążył świat w celach naukowych. W niewielkim mieście Jindabyne w stanie Nowa Południowa Walia znajduje się pomnik Strzeleckiego.

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

Bibliografia

Opracowania:

I. Grzesiuk-Olszewska, A.K. Olszewski, Pomniki Fryderyka Chopina, Warszawa 2017.

L. Jaczynowski, Domniemane miejsca spoczynku Władysława III Warneńczyka, [w:] Z dziejów wychowania fizycznego, sportu i turystyki w Polsce i w Europie (red.) J. Kosiewicz et. al., Częstochowa 2016.

I. Wyszowska, A. Hinc, Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873) – dziedzictwo i pamięć w perspektywie turystyki biograficznej, „Turystyka Kulturowa” nr 3, 2021, s. 236-268.

Źródła internetowe:

muzeumpolonii.uw.plpolonia.edu.plipn.gov.plrp.plpolskieradio.plidearepublica.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone