Weekendowy przegląd prasy (25)

opublikowano: 2009-01-25 22:38
wolna licencja
poleć artykuł:
Weekendowy przegląd prasy to zestawienie odnośników do najciekawszych publikacji związanych z tematyką historyczną, opublikowanych w tygodnikach i dziennikach.
REKLAMA

Dzienniki:

  • „Polska”

W więziennym szpitalu nieznany bohater umiera

"W więziennym szpitalu na zgniłym posłaniu nieznany młodzieniec umiera..." - odkryliśmy, że autorem tej słynnej piosenki był Aleksander Studniarski, chłopak z Poznania.

Brzechwa kontra Rowling

Pokaz dramatu "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy otworzy jutro w londyńskim Barbican Centre filmową fiestę poświęconą największym buntownikom wielkiego kina.

  • „Gazeta Wyborcza”

Hotel Pod Czaszką

Masowy grób 2000 ofiar II wojny opróżniła koparka - pod okiem burmistrza, prokuratorów i archeologów. Próbowali to powstrzymać internauci. - A gdyby w ten sposób opróżniano mogiłę Polaków na Ukrainie, Białorusi, Rosji? - pytają.

Sarkozy współczesnym Bonaparte?

Niski wzrost, pochodzenie, napady złości, niecierpliwość, stosunek do kobiet, dążenie do ekspresowego reformowania Francji - m.in. takie cechy mają łączyć Nicolasa Sarkozy'ego z Napoleonem Bonaparte.

Sejm uciął esbeckie emerytury

Sejm ostatecznie uchwalił zmniejszenie emerytur funkcjonariuszom służb specjalnych PRL-u.

  • „Dziennik”

Kopernik będzie jak Che Guevara

Gadżety z wizerunkiem Kopernika jako ikony popkulturowej? Czemu nie. Taką propozycję przygotowuje starostwo powiatowe w Olsztynie. Już w lutym do sprzedaży trafią breloki, figurki, koszulki, kubki, naklejki oraz znaczki z wizerunkiem polskiego astronoma. Niektóre będą wzorowane na ikonicznym wizerunku argentyńskiego rewolucjonisty Ernesto Che Guevary.

Ojciec Rydzyk naucza w internecie

Ojciec Tadeusz Rydzyk wymyślił kolejny sposób na biznes. DZIENNIK dowiedział się, że ogłosił nabór na studia przez internet. Płacąc 300 zł za kurs można siedząc w domu posłuchać wykładu Zbigniewa Ziobry, Antoniego Macierewicza czy głównego ideologa Radia Maryja Jerzego Roberta Nowaka. W nagrodę weekend w Toruniu (płatny dodatkowo) i czat z samym ojcem Rydzykiem.

Byłem uczniem kapusia

Sztuka Cezarego Harasimowicza "Tajny Współpracownik" nie jest jednowymiarową politgramotą o ubeckim potworze, przy którym Lesław Maleszka z całym swoim cynizmem to agenturalne przedszkole. Harasimowicz i Krzysztof Lang - reżyser spektaklu, który zobaczymy w Teatrze TV - bardzo zadbali o to, aby widzowie byli dalecy od ferowania łatwych wyroków.

REKLAMA
  • „Rzeczpospolita”

Bielski pomagał Żydom, ale też ich wykorzystywał

Od dziś „Opór” w polskich kinach. Bohater filmu uratował 1,2 tysiąca Żydów. Ale sposób, w jaki to zrobił, zdecydowanie odbiega od tego, co zobaczymy w amerykańskiej superprodukcji.

Spór o lefebrystów

Zgodnie z zapowiedziami Watykan – mimo protestów – ogłosił oficjalnie w sobotę zdjęcie ekskomuniki nałożonej 21 lat temu na czterech biskupów - pisze z Rzymu Piotr Kowalczuk.

Perski gaz bojowy

Broń chemiczną wykorzystywano już w starożytności. W III wieku naszej ery Persowie zagazowali Rzymian w twierdzy Dura-Europos – uważają naukowcy.

Tygodniki:

  • „Gość Niedzielny”

Czekając na patriarchę

Po raz pierwszy w swej historii rosyjska Cerkiew będzie wybierać zwierzchnika w warunkach wolności. Nowy patriarcha Moskwy i Wszechrusi będzie religijnym przywódcą blisko 100 milionów prawosławnych, nie tylko w Rosji.

  • „Polityka”

Orzeł z szakala

70 lat temu, podczas narady na Zamku Królewskim w Warszawie, postanowiono odrzucić „wspaniałomyślną ofertę” złożoną polskim władzom przez Hitlera. Chyba żadna podjęta w Polsce decyzja nie wpłynęła na bieg wydarzeń w Europie i na świecie w tak wielkim stopniu, jak właśnie ta.

Grunt na wiarę

Nikt dokładnie nie wie, ile gruntów Kościół już przejął i ile jeszcze dostanie w ramach rekompensowania mu strat ­poniesionych za czasów PRL. Od lat obowiązuje zasada: dyskretnie i hojnie.

  • „Przekrój”

Siedem nielegalnych kłopotów

Bieszczadzcy leśnicy nie chcą usunąć krzyży postawionych bez zezwolenia. Żądają ustalenia sprawców i obarczenia ich tym przykrym obowiązkiem.

  • „Tygodnik Solidarność”

Przystanek do demokracji

To robotnicze strajki z maja i sierpnia '88 przymusiły komunistyczną ekipę po podjęcia rozmów. Rządzący nie przewidzieli, że wybory czerwcowe '89 przybiorą kształt plebiscytu ani jaki przyniosą wynik. A tym bardziej że bunt koalicjantów z ZSL i SD otworzy drogę do powołania pierwszego niekomunistycznego rządu.

Kolejny przegląd prasy pojawi się na naszych stronach w przyszłym tygodniu.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone