„Wikingowie w Polsce?” – nowa wystawa w Gnieźnie!

opublikowano: 2017-02-17 13:47
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich” to tytuł wystawy czasowej, którą można oglądać w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie od 24 lutego do 16 lipca 2017 r. Wystawa została przygotowana wspólnie z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk – jego szczecińskim oddziałem – Ośrodkiem Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich.
REKLAMA

Jest to pierwsza w naszym kraju zakończona powodzeniem próba zebrania w jednym miejscu dużej liczby znalezisk związanych z bezpośrednią obecnością Skandynawów na ziemiach polskich. Stanowi przez to pewną syntezę dotychczasowych badań, choć ma charakter bardziej charakter popularnonaukowy.

Nakładka głowicy miecza, XI w., fot. Jerzy Andrzejewski

Wystawa adresowana jest do odbiorców w różnym wieku, których niekoniecznie pasjonuje ta problematyka. Mamy jednak nadzieję, że duża część z nich zainteresuje się bliżej tematem obecności wikingów i początkami państwa polskiego po obejrzeniu ekspozycji – mówią twórcy wystawy.

Wbrew przewrotnemu tytułowi wystawa wcale nie mówi o wikingach. Mówi ogólnie o mieszkańcach Skandynawii (Danii, Norwegii i Szwecji), spośród których ci sławni wojownicy się wywodzili. Kuratorzy skupiają się na właściwych mieszkańcach Półwyspu Skandynawskiego, przybyszach zza morza, pomijając wątki związane z tzw. pośrednictwem, np. z ruskimi Waregami. Ekspozycja traktuje nie tylko o monarchii wczesnopiastowskiej. Prezentowane zagadnienia dotyczą także Pomorza Zachodniego, incydentalnie w tym czasie leżącego w obrębie monarchii wczesnopiastowskiej, oraz ziem zamieszkiwanych przez Prusów. Chronologicznie wystawa obejmuje okres od IX do XII w.

Pionek do planszowej gry skandynawskiej typu taflzbiory i fot. MPPP w Gnieźnie

„WIKINGOWIE W POLSCE?" prezentuje prawie 120 artefaktów, które identyfikowane są jako wyroby skandynawskie. Jest to ogromna część całości tego rodzaju przedmiotów wydobytych podczas prac archeologicznych na terenie dzisiejszej Polski. Są wśród nich zarówno zabytki uzbrojenia, jak i biżuteria, drobne przedmioty codziennego użytku, skarby itp. Wśród nich znajdują się także i takie, które do tej pory nie były pokazywane szerszemu gronu odbiorców. Zabytki pochodzą z kolekcji kilkunastu muzeów i placówek naukowo-badawczych z całego kraju.

Ekspozycji towarzyszą różnego rodzaju działania popularyzatorskie i edukacyjne.

"Szczegóły na stronie muzeum":www.muzeumgniezno.pl

Bądź na bieżąco!

czas trwania: 24 lutego 2017 r. - 16 lipca 2017 r.

miejsce: sala wystaw czasowych

wernisaż: 24 lutego 2017 | godz. 13.00

kuratorzy wystawy: dr hab. Andrzej Janowski (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk), dr Michał Bogacki (MPPP w Gnieźnie), Tomasz Sawicki (MPPP w Gnieźnie)

konsultacje: dr hab. Jakub Morawiec (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Leszek Gardeła (Uniwersytet Rzeszowski)

Partnerzy: Grupa rekonstrukcyjna (Czechy)

Muzyka na wystawie: Szwedzki FORNDOM – ambient/folk

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone