Opublikowano
2012-08-16 13:38
Licencja
Wolna licencja

Witold Pilecki na Wawel? Nowa inicjatywa akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”

Czy „Ochotnik do Auschwitz” powinien spocząć w katedrze na Wawelu obok władców i bohaterów historii Polski? Fundacja Paradis Judaeorum, od 2008 r. prowadząca akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, zaproponowała, by przyszły pogrzeb Witolda Pileckiego odbył się właśnie w tym miejscu.


Zobacz też: Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

Zobacz też:

Marco Patricelli: O Pileckim pisały we Włoszech wszystkie najważniejsze media!

Pochówki wawelskie
Inicjatywa ma związek z prowadzonymi od lipca tego roku pracami ekshumacyjnymi na tzw. „Łączce” położonej obok terenu Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. W miejscu tym w okresie stalinowskim funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa potajemnie chowali pomordowanych członków podziemia antykomunistycznego. W kwaterze tej pochowani zostali najprawdopodobniej gen. Emil August Fieldorf „Nil”, mjr Zygmunt Szendzielarz “Łupaszka”, ppłk Łukasz Ciepliński „Pług” oraz właśnie rtm. Pilecki. Według informacji podawanych przez Instytut Pamięci Narodowej pierwsze szczątki ofiar komunistycznego terroru już zostały odnalezione.

Michał Tyrpa, prezes Fundacji oraz spiritus movens całej akcji, 14 sierpnia w liście do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, kard. Stanisława Dziwisza oraz Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego zaproponował nadanie uroczystościom pogrzebowym Rotmistrza rangi odpowiedniej do Jego zasług, w tym – złożenie jego szczątków na Wawelu. Witold Pilecki – patriota, chrześcijański rycerz XX w., bohater wojny o niepodległość roku 1920 i najdzielniejszy żołnierz II wojny światowej to jedna z największych postaci w historii Polski. To także Uniwersalny symbol heroicznego wymiaru człowieczeństwa – pisał Tyrpa.

Katedra wawelska była tradycyjnym miejscem pochówku władców Polski od XIV w. W XIX w. rozpoczęto tu także składać prochy wybitnych postaci z historii państwa i narodu, uznanych za „równych królom”. Do 1939 r. pochowano tam ks. Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Józefa Piłsudskiego. Po 1989 r. w kryptach wawelskich złożono jeszcze trumnę gen. Władysława Sikorskiego (1993, starania o to czyniono od 1981 r.), urnę z prochami Cypriana Kamila Norwida (2001) oraz z ziemią z grobów katyńskich. W 2010 r. w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów pochowano Lecha i Marię Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Organizatorzy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, rozpoczętej w styczniu 2008 r., stawiają sobie za główny cel wielowymiarową popularyzację postaci Witolda Pileckiego w kraju i na świecie. Wśród stawianych przez nich postulatów znalazły się m.in. pomysły ustanowienia dnia śmierci oficera (25 maja) Europejskim Dniem Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem, upowszechnienia na świecie Raportu Witolda z 1945 r. o funkcjonowaniu obozu Auschwitz, realizacji filmu fabularnego opartego na życiorysie bohatera, beatyfikacji Pileckiego oraz wprowadzenia informacji o nim w amerykańskich muzeach poświęconych Holokaustowi.

Źródło: mementomori.salon24.pl, michaltyrpa.blogspot.com

Witold Pilecki – żołnierz, konspirator, ochotnik do Auschwitz

Witold Pilecki należy do najodważniejszych postaci II wojny światowej. O życiu, działalności i pamięci o Pileckim opowiada dr Adam Cyra, biograf Rotmistrza.Czytaj dalej...
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: WiN |

BOHATER PILECKI NA WAWEL !!!Odpowiedz

Gość: Jerzy Ulicki-Rek |

Od wielu lat twierdze ,ze rtm.Pilecki nie jest autorem III czescu tzw.Raportu Witolda napisanej rzekomo przez niego w 1945 roku. Tutaj staram sie uzasadnic swoje stanowisko: http://www.polskawalczaca.com/viewtopic.php?f=3&t=18985&hilit=PIlecki+na+Wawel Jerzy Ulicki-RekOdpowiedz

Gość: toranaga7 |

Całe życie na kolanach,co się dzieje w tej pomrocznej krainie,brak słów...Odpowiedz

@BoldSnake Tak, oczywiście, dziękuje za zwrócenie uwagi.Odpowiedz

Gość: BoldSnake |

Mała poprawka - gen. Sikorski został pochowany na Wawelu w 1993 r. W 2008 r. dokonano jedynie ekshumacji celem przeprowadzenia autopsji, po czym ciało generała powróciło na Wawel.Odpowiedz
Tomasz Leszkowicz

Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org