Włodzimierz Antkowiak – „Poszukiwacze zaginionej komnaty. Polskie tropy” – recenzja i ocena

opublikowano: 2021-06-27 11:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Spuścizną II wojny światowej jest ogromna ilość dóbr materialnych, w tym dóbr kultury, które zaginęły. Ich poszukiwania oraz teorie dotyczące wojennych i powojennych losów rozpalają wyobraźnię tysięcy ludzi. Jedną z ikonicznych wojennych zgub jest Bursztynowa Komnata zrabowana przez Niemców z pałacu w Carskim Siole.
REKLAMA

Włodzimierz Antkowiak – „Poszukiwacze zaginionej komnaty. Polskie tropy” – recenzja i ocena

Włodzimierz Antkowiak
„Poszukiwacze zaginionej komnaty. Polskie tropy”
nasza ocena:
7/10
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Bellona
Okładka:
miękka
Liczba stron:
220
Format:
145×205 mm
EAN:
9788311161641

Włodzimierz Antkowiak jest literatem i dziennikarzem, autorem licznych książek poetyckich, prozatorskich, reportażowych i popularnonaukowych, taki jak: Nieodkryte skarby. Przewodnik dla poszukiwaczy, Zamki i strażnice krzyżackie Ziemi Chełmińskiej, Poszukiwanie skarbów ukrytych w Polsce czy Mapa skarbów ukrytych w Polsce. Jest również współzałożycielem Międzynarodowej Agencji Poszukiwawczej oraz założycielem Polskiego Klubu Camino de Santiago.

Bursztynowa Komnata to nic innego jak bursztynowy wystrój gabinetu Fryderyka I Hohenzollerna, zamówiony u mistrzów gdańskiego cechu bursztyniarzy do podberlińskiego pałacu Charlottenburg. Trwające 11 lat prace przyniosły imponujące efekty: ściany o wymiarach 10,5 x 11,5 m pokryły kawałki bursztynu dobrane tak, by tworzyły płaskorzeźby, herby i ornamenty. Dziełem zachwycił się w 1716 r. car Piotr I Wielki, a Fryderyk Wilhelm podarował mu je w dowód przyjaźni i jako potwierdzenie zawartego sojuszu. Najpierw Komnata trafiła do Pałacu Letniego, a później Zimowego (oba znajdujące się w Petersburgu). Od 1743 r. gabinet rozbudowywano, dodając nowe elementy, takie jak kandelabry, lustra czy meble. W 1755 r. cesarzowa Elżbieta przeniosła Bursztynową Komnatę do pałacu w Carskim Siole. Tam przetrwała do 1941 r., kiedy to została zdemontowana przez Niemców.

Latem 1942 r. gabinet trafił do swojego ostatniego miejsca tj. do zamku w Królewcu. Ostatnia wzmianka pochodzi z 1944 r., kiedy to z obawy przed bombardowaniami zabytek spakowano ponownie w skrzynie i umieszczono w zamkowych podziemiach. Rosjanie po zajęciu twierdzy 9 kwietnia 1945 r. nie odnaleźli Komnaty, a kustosz muzeum zamkowego w Królewcu dr Alfred Rohde zmarł wraz z żoną w niewyjaśnionych okolicznościach. Od tego czasu Bursztynowa Komnata stała się obiektem poszukiwań amatorów, urzędników ministerstw kultury oraz służby. Nie cofano się przed badaniem każdej, nawet skrajnie szalonej teorii czy zatrudnianiem jasnowidzów i radiestetów.

REKLAMA

Antkowiak w swojej najnowszej książce przedstawia polskie tropy wiodące do Bursztynowej Komnaty. W syntetyczny sposób wymienia wszystkie domniemane miejsca ukrycia dzieła oraz prowadzone w nich prace. Zdecydowanie odrzuca teorię jakoby Komnata uległa zniszczeniu podczas alianckich nalotów dywanowych na Królewiec latem 1944 r. Odnosi się również do informacji przekazywanych przez osadzonego w Barczewie gauleitera Prus Ericha Koch czy rzekomego ukrycia skarbu w kwaterze Oberkommando des Heeres o kryptonimie Anna w dzisiejszych Mamerkach.

Poszukiwacze zaginionej komnaty. Polskie tropy Włodzimierza Antkowiaka nie jest obszerną publikacją. To syntetyczna praca porządkująca naszą wiedzę o tajemniczej i pobudzającej wyobraźnie historii niezwykłego zabytku. Jej walorem jest podążanie tropem kolejnych pytań i hipotez stawianych przez poszukiwaczy skarbu.

Zdecydowanie recenzowana pozycja jest warta przeczytania. Daje dobre rozeznanie w tym, co o Bursztynowej Komnacie napisano i powiedziano oraz jakie prowadzono prace eksploracyjne. Jest doskonałą syntezą dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym tematem. Jednak dużo więcej zyskałaby, gdyby autor zdecydował się na redakcję językową ze strony wydawnictwa. Momentami tekst staje się toporny i traci na płynności, co niestety może zniechęcić mniej wytrwałego czytelnika.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Włodzimierza Antkowiaka „Poszukiwacze zaginionej komnaty. Polskie tropy” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone