Wreck Viewer: internetowa mapa tysięcy wraków wokół Irlandii

opublikowano: 2018-05-04 16:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Josepha Madigan, irlandzka minister kultury, dziedzictwa narodowego i _Gaeltacht_ ogłosiła udostępnienie Wreck Viewer – serwisu zawierającego mapę tysięcy wraków: od łodzi prehistorycznych, do całkiem nowoczesnych jednostek cywilnych i wojskowych.
REKLAMA
Zdjęcie satelitarne Irlandii (domena publiczna).

Mapa przedstawia wraki znajdujące się w obszarze irlandzkich wód terytorialnych (akwenów wokół wyspy) i wód śródlądowych republiki. Przygotowana przez Departament Służby Ochrony Zabytków baza danych, na podstawie której opracowano mapę, zawiera m.in. dokładną lokalizację i szczegółowe informacje dot. ok. 4 tys. wraków (wszystkich rekordów jest ok. 18 tys.)

Na mapie poszczególne wraki są przedstawione jako czerwone punkty. Po kliknięciu na jeden z punktów pojawiają się takie informacje jak nazwa jednostki, jej numer ewidencyjny, rodzaj, miejsce i data zatonięcia oraz krótki opis.

Ponad 8 tys. wraków zostało dotychczas tylko wstępnie zlokalizowanych i pobieżnie opisanych. Wreck Viewer, prócz interaktywnej mapy, zawiera także m.in. informacje dot. regulacji prawnych umożliwiających zbadanie poszczególnych lokalizacji. Ma to zachęcić cywilów do poszukiwań na własną rękę i pomocy w rozbudowywaniu bazy danych oraz uzupełnianiu mapy.

Z mapą można zapoznać się pod tym adresem.

Irlandzkie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajmuje się m.in. Gaeltacht, czyli innymi słowy obszarami państwa, gdzie szczególnie mocno zachowała się tradycyjna irlandzka kultura oraz język irlandzki.

Źródła: defence24.pl, strona National Monuments Service

Kup e-booka: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XIX wiek” (cz. I)
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
143
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-01-3

Książka dostępna jako e-book w 3 częściach: Część 1, Część 2, Część 3

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone