Wybitni specjaliści o Gallu Anonimie

opublikowano: 2009-02-09 14:45
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na dyskusję poświęconą pierwszemu kronikarzowi dziejów Polski – tzw. Gallowi Anonimowi. W spotkaniu, które poprowadzi dyrektor instytutu, prof. Eduard Mühle, wezmą udział trzej uznani mediewiści z Polski i zagranicy – Daniel Bági, Johannes Fried i Tomasz Jasiński.
REKLAMA

Pochodzenie Galla Anonima i liczne elementy jego kroniki od lat są kanwą zażartych sporów mediewistów. „Kronika polska” to prawdopodobnie najbardziej szczegółowo przebadane źródło do historii Polski, pochodzące z epoki średniowiecza. Źródło znane zresztą już nie tylko nad Wisłą, bo swoją uwagę poświęcili mu także liczni badacze zagraniczni.

12 lutego 2009 roku (czwartek) w godzinach 16:30-19:00 w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie podjęta zostanie kolejna próba rozwikłania zagadek związanych z kronikarzem Bolesława Krzywoustego. Dwóch spośród uczestników spotkania zatytułowanego „Kim był Gall Anonim? O pochodzeniu i czasach autora najstarszej polskiej kroniki” zapewne nawet nie trzeba przedstawiać miłośnikom średniowiecza. Johannes Fried znany jest w Polsce przede wszystkim z książki „Otton III i Bolesław Chrobry”, w której starał się wykazać, że pierwszy polski król został koronowany jednak w roku 1000, a nie – jak się powszechnie przyjmuje – w 1025. Tomasz Jasiński to z kolei obrońca tezy o włoskim pochodzeniu Galla Anonima, z którym w 2006 roku przeprowadziliśmy na ten temat wywiad. Trzeci z zaproszonych gości jest chyba najsłabiej znany w Polsce. Daniel Bági to węgierski mediewista i wydawca tamtejszej edycji „Kroniki polskiej”. W 2008 roku opublikował (także w języku polskim) krytyczną analizę zawartych w źródle informacji o Węgrzech i królach węgierskich.

Dyskusja odbędzie się w ramach „Debat Lelewelowskich” – cyklu spotkań poświęconych kontrowersyjnym aspektom polskiej historii w kontekście europejskim.

Przypominamy, że Niemiecki Instytut Historyczny znajduje się przy Alejach Ujazdowskich 39 w Warszawie. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone