„Zanim nastała wolność. Droga do niepodległej II Rzeczypospolitej” – recenzja i ocena

opublikowano: 2021-09-25 10:36
wolna licencja
poleć artykuł:
Wolność i niepodległość to pojęcia, które wydają się nam tak oczywiste, że nikomu z nas (szczególnie tym, którzy urodzili się już w wolnej Polsce) nie przyszłoby nawet do głowy, że moglibyśmy którego dnia obudzić się ze świadomością, że naszego kraju nie ma na mapie Europy. Może więc warto przypomnieć sobie jak wyglądała droga Polski do odzyskania suwerenności?
REKLAMA

„Zanim nastała wolność. Droga do niepodległej II Rzeczypospolitej” – recenzja i ocena

red. nauk. Filip Musiał i Michał Wenklar
„Zanim nastała wolność. Droga do niepodległej II Rzeczypospolitej”
nasza ocena:
8/10
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2021
Okładka:
twarda
Liczba stron:
376
ISBN:
978-83-8229-170-4
EAN:
9788382291704

Książka pt.,,Zanim nastała wolność. Droga do niepodległej II Rzeczypospolitej” została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej, Komisje Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Krakowie w 2021 r. pod redakcją Filipa Musiała i Michała Wenklara. Jest to zbiór artykułów podzielonych na osiem części. Całość otwiera wprowadzenie redaktorów tegoż tomu. Autorami poszczególnych tekstów naukowych byli historycy pracujący w różnych instytucjach naukowych i ośrodkach akademickich, łącznie 22 osoby. Ponadto pozycja została uzupełniona o przydatny wykaz skrótów i wybór pozycji bibliograficznych. Wzbogacają ją liczne fotografie z początków XX wieku.

Pierwsza część zatytułowana,,O wojnę powszechną za wolność ludów prosimy Cię Panie…” poświęcona została wydarzeniom poprzedzającym I wojnę światową a związaną z dążeniami różnych środowisk do odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugą część traktuje o procesie powstania Legionów Polskich. Z perspektywy kształtowania się II RP mit związany z sformowaniem Legionów miał ogromne znaczenie propagandowe. W trzeciej części przestawione są wydarzenia, które wpłynęły na powstanie Naczelnego Komitetu Narodowego i jego znaczenie w odrodzeniu państwa Polskiego. Czwarta cześć –,,Biały Korpus” i,,Błękitna Armia” ukazuje historie sformowania tychże jednostek oraz prezentuje znaczenie ich dowódców.

Kolejna część przedstawia wizje odrodzenia Polski jakie mieli zaborcy podczas I wojny światowej. W wizjach tych nie było zasadniczo mowy o samodzielnym państwie Polskim, lecz bardziej lub mniej rozbudowanej formie autonomii, chodziło bowiem o przeciągnięcie społeczeństwa polskiego na którą ze stron konfliktu, aby w ten sposób zapewnić jej przewagę podczas światowego konfliktu.

Autorzy nie zapomnieli też o działaniach dyplomatycznych polskiego środowiska politycznego na arenie międzynarodowej, które miały na celu przekonanie m.in. USA o konieczności odrodzenia Polski. szczególną rolę odgrywał w tym procesie m.in. Roman Dmowski oraz Ignacy Jan Paderewski. Część siódma pt.,,Listopad 1918” przedstawia wydarzenia listopada 1918 r. na które przypadły zakończenie I wojny światowej oraz powrót z Józefa Piłsudskiego do Warszawy i objęcie rządów. Część ósma –,,Niepodległa” ukazuje sytuacje polityczną nowo odrodzonej Polski, wobec jakich problemów i zagrożeń została ona postawiona w pierwszych miesiącach po zakończeniu I wojny światowej.

REKLAMA

Recenzowana pozycja skierowana jest do wszystkich, którzy interesują się historią początku XX wieku i wydarzeniami związanymi z I wojną światową. W przejrzysty sposób ukazuje ona całą drogę odzyskiwania przez Polskę niepodległości na przestrzeni ostatnich lat przed 1918 rokiem. Książka jasno wskazuje, że na ten proces wpływało tak wiele czynników i wydarzeń, że odzyskanie suwerenności przez Polskę nie było sprawą oczywistą. W ukazywaniu tych wydarzeń autorzy zwrócili szczególną uwagę na postacie bez których charyzmy z całą pewnością nie świętowalibyśmy dzisiaj 11 listopada i chodzi tutaj jedynie o Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego czy Witosa, ale także wielu innych mniej znanych i dziś już poniekąd zapomnianych postaci. Teksty poszczególnych autorów czyta się lekko, styl jest przyjazny czytelnikowi.

,,Zanim nastała wolność” to przede wszystkim praca o walorach popularyzatorskich. Droga do niepodległości ukazana jest tu jako proces, w który zaangażowane były zróżnicowane grupy ludzi o określonych ambicjach i wizjach nie tylko osiągnięcia upragnionej suwerenności, ale i odmiennych wyobrażeniach o kształcie wyzwolonego państwa. To również dobre podsumowanie zawiłości naszej historii i wielkiego wysiłku pokolenia, które zrealizowało marzenie przodków o wolnej ojczyźnie. Polecam nie tylko uczniom i studentom.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę „Zanim nastała wolność. Droga do niepodległej II Rzeczypospolitej” pod red. Filipa Musiała i Michała Wenklara bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Adam Szpotański
Ur. 1984 r. w Legnicy, duchowny rzymskokatolicki, doktor, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Pracownik Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu. Wykładowca w WSD DL. Współpracownik Centrum Badania Historii ,,Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor kilku książek, m.in: ,,Ks. Luigi Giussani a Comunione e Liberazione” (2018), ,,Kotlina Turoszowska. Monografia Miasta i Gminy Bogatynia w okresie 1945 – 2010” (2019) - tłumaczenie na j. niemiecki pt. ,,Reichenau ein historischer abriss aus polnischer sicht” (2020), ,,Monografia Miasta Zgorzelec w latach 1945 – 2022” (2022) oraz współautor pracy Sulików. Dzieje katolickiej i protestanckiej parafii (2014). Ponadto autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, recenzji naukowych w czasopismach. Specjalizuje się w historii regionu Górnych Łużyc i XX-wiecznej historii Kościoła.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone