Zapowiedzi imprez historycznych (08.12.2016)

opublikowano: 2016-12-08 15:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Katowicach!
REKLAMA

„Jak promować wiedzę o polskich Sprawiedliwych?” - debata we Wrocławiu

Jak promować wiedzę o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, a tym samym budować pozytywny wizerunek Polski zagranicą? – to pytanie przyświeca organizatorom debaty, która odbędzie się w piątek 9 grudnia o godz. 17.00, w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu (pl. Nankiera 17).

W debacie udział wezmą:

  • dr Mateusz Szpytma – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pomysłodawca i twórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych,
  • Grzegorz Górny – reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy, założyciel kwartalnika „Fronda”, autor ponad 30 książek, w tym „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą”,
  • dr Krzysztof Kunert – dyrektor programowy Radia Rodzina, dziennikarz, publicysta, autor książek, filmów dokumentalnych oraz audycji radiowych poświęconych historii Dolnego Śląska i Wrocławia.
  • Moderatorem dyskusji będzie prof. dr hab. Krzysztof Kawalec – dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, kierownik Zakładu Historii Polski i Powszechnej XIX i XX wieku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji naukowych

Więcej informacji na stronie IPN.

Uroczysty pogrzeb płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana w Warszawie

W kwaterze żołnierzy wojny 1920 roku na warszawskich Powązkach Wojskowych pochowani zostaną płk Ignacy Matuszewski i mjr Henryk Floyar-Rajchman – bohaterscy oficerowie, których szczątki sprowadzono z USA do Polski w listopadzie tego roku. Państwowy pogrzeb odbędzie się w sobotę, 10 grudnia.

W pogrzebie wezmą udział przedstawiciele władz państwowych; obecny będzie także wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Uroczystość na cmentarzu poprzedzi nabożeństwo żałobne odprawione przez bp. Józefa Guzdka w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Wcześniej zostaną tam wystawione trumny ze szczątkami bohaterów.

Obaj oficerowie znani są przede wszystkim jako ci, którzy we wrześniu 1939 roku – podczas niemieckiej agresji na Polskę – doprowadzili do ewakuacji rezerw Banku Polskiego z kraju ogarniętego wojną. Łącznie udało się uratować prawie 80 ton złota, które zdeponowano ostatecznie we Francji.

Wcześniej płk Matuszewski i mjr Floyar-Rajchman spoczywali na nowojorskim cmentarzu Calvary – zgodę na ich ekshumację oraz przetransportowanie szczątków do Polski wydał amerykański sąd stanowy. W czasie uroczystego powitania trumien na warszawskim Okęciu dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz podziękował Ministerstwu Obrony Narodowej za pomoc w dążeniach do sprowadzenia kości obu oficerów. – Ich dzieło nie przeminie, Polska zrealizowała ich testament – podsumował Cenckiewicz.

REKLAMA

Więcej informacji na stronie IPN.

Nadesłane na Histmag24 : „Metry opowieści” - Frontalna Wyprzedaż książek Wydawnictwa Ośrodka KARTA w Warszawie

Księgarni Ośrodka KARTA przy ul. Narbutta 29 w Warszawie zaprasza w sobotę 10 grudnia w godz. 10–18 na niezwykłą wyprzedaż książek. Wybierz publikacje i odmierz frontami swój metr literatury faktu (liczy się szerokość okładki). Książki, albumy, kwartalnik „Karta” już od 60 zł za metr.

Akcja mimo iż polega na sprzedaży książek, ma wymiar społeczny. Środki ze zostaną całkowicie przeznaczane na realizację misji Fundacji Ośrodka KARTA. Wszyscy, którzy kupią książki przyczynią się do budowania największego społecznego Archiwum historii Polski XX wieku, oraz popularyzowania jej i zachowania pamięci dla przyszłych pokoleń.

Nadesłane na Histmag24 : „Co dalej z Białorusią?” - debata w Warszawie

Ośrodek KARTA, TV „Biełsat” i Teatr Polski w Warszawie zapraszają na debatę: Co dalej z Białorusią? – w 25. rocznicę rozwiązania na terenie Białorusi Związku Sowieckiego i 20. rocznicę wydarzeń, po których powstała Karta ’97. Debata odbędzie się w poniedziałek 12 grudnia o godz.18.00. Miejsce: Scena Kameralna Teatru Polskiego w Warszawie.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Andreja Sannikowa Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą, która ukaże się tego dnia nakładem Ośrodka KARTA.

Fragmenty książki przeczyta Andrzej Seweryn, Dyrektor Teatru Polskiego.

W rozmowie udział wezmą:

  • Andrej Sannikau – niezależny kandydat w wyborach prezydenckich 2010, inicjator Karty ’97;
  • prof. Stanisłau Szuszkiewicz – głowa państwa białoruskiego w chwili odzyskiwania niepodległości;
  • Andrzej Poczobut – dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi;
  • Witold Jurasz – dyplomata (były charge d’affaires RP na Białorusi), prezes Ośrodka Analiz Strategicznych;
  • Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka KARTA.
  • Spotkanie poprowadzi Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektorka TV „Biełsat”.

Część oficjalną zakończy minikoncert białoruskiego muzyka Pawła Arakeliana.

Wstęp wolny, ale organizatorzy proszę o potwierdzenie obecności na adres: [email protected]

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
cena:
Liczba stron:
480
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-62329-99-1

„Stan wojenny w Polsce 1981-1983” – konferencja naukowa w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Stan wojenny w Polsce 1981-1983”, która odbędzie się w dniach 12–13 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wprowadzenie stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku było jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ludzie zostali pozbawieni nadziei na zmiany ustrojowe. Po szesnastu miesiącach „powiewu wolności”, znowu powróciły represje i to znacznie surowsze niż w latach 70. Zaostrzono cenzurę, partyjną kontrolę nad życiem społecznym, kulturalnym i naukowym. Odpowiedzią na przemoc, stosowaną przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego i jego aparat, była dobrze zorganizowana sieć solidarnościowej konspiracji, z którą Służba Bezpieczeństwa nie była w stanie sobie poradzić. W latach 80., ci którzy pragnęli wolności, zeszli do podziemia. Dzięki społeczeństwu podziemnemu, zaangażowaniu tysięcy działaczy opozycji i Solidarności, po raz kolejny obywatele podjęli walkę z reżimem komunistycznym.

REKLAMA

Więcej informacji i pełny program konferencji można znaleźć na stronie wydarzenia.

„Sarmata (Nie)znany” - spotkanie wokół książki „Palus Sarmatica” w Warszawie

We wtorek 13 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie (ul. Czerniakowska 178 A) odbędzie się dyskusja o książce Palus sarmatica – literackim przewodniku po kulturze i obyczajowości sarmackiej. Spotkanie pt. „SARMATA (NIE)ZNANY” organizuje Muzeum Historii Polski – wydawca tej publikacji.

Publikacja Palus sarmatica Krzysztofa Koehlera to esej o kulturze i cywilizacji staropolskiej, który wyewoluował z prowadzonego przez autora bloga. Książka przedstawia panoramę życia w sarmackiej Rzeczypospolitej: od ówczesnych idei politycznych i wyobrażeń religijnych po zwyczaje żywieniowe, modę czy panujące w tamtym okresie choroby. Pełna humoru narracja naszpikowana jest zaskakującymi cytatami z pisarzy tamtej epoki, nieznacznie uwspółcześnionymi językowo.

Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania realiów kultury sarmackiej, jej zwyczajów i wpływu na współczesność. Uczestnicy dowiedzą się także, jak powstawały prace nad zbiorem esejów Krzysztofa Koehlera pt. Palus sarmatica, najnowszej publikacji Muzeum Historii Polski i Wydawnictwa Sic!.

W dyskusji udział weźmie autor książki Krzysztof Koehler oraz historycy literatury: prof. Artur Grabowski i prof. Andrzej Waśko. Spotkanie poprowadzi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Podczas spotkania fragmenty książki przybliży uczestnikom aktor filmowy i teatralny Krzysztof Gosztyła.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Wyprawy krzyżowe – powód do dumy czy wstydu?” – spotkanie w Krakowie

We wtorek 13 grudnia o godz. 18.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do sali audytoryjnej Kupferhaus (Pałac Krzysztofory) na kolejną debatę z cyklu Krakowskie kolokwium. Tym razem tematem będą „Wyprawy krzyżowe – powód do dumy czy wstydu?” w 850. rocznicę śmierci księcia Henryka Sandomierskiego.

REKLAMA

W powszechnej świadomości wyprawy krzyżowe funkcjonują jako wynik wybujałych aspiracji papiestwa i chrześcijańskich władców oraz chciwości europejskiego rycerstwa. Coraz częściej jednak poglądy te znajdują oponentów wskazujących na mentalność epoki i szczerą motywację religijną. Opinie przedstawiające jako agresorów krzyżowców ścierają się z tymi ukazującymi krucjaty jako odpowiedź na arabską inwazję na tereny dotychczas zajmowane przez chrześcijan. Jak w świecie muzułmańskim postrzegane są wyprawy krzyżowe?

Na to i inne pytania odpowiedzi będą starali się znaleźć dwaj naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr hab. Wojciech Mruk, badający m.in. życie religijne w świecie łacińskim, a także dzieje kontaktów między chrześcijanami i muzułmanami w średniowieczu, oraz dr hab. Marian Małecki, którego zainteresowania badawcze koncentrują się m.in. wokół prawa i ustroju krzyżowców w Ziemi Świętej. Prowadzący: dyr. Michał Niezabitowski

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie Muzeum.

„Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne” – konferencja naukowa w Katowicach

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne”, która odbędzie się w dniach 13–14 grudnia w Katowicach.

W tym roku mija 35 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wielu Polaków wciąż uważa to wydarzenie za rodzaj „mniejszego zła”, nie dostrzegając ogromu cierpień i niegodziwości, jakie przyniósł ten czas. Nie wybrzmiała zbyt głośno kwestia przestępstw popełnionych w okresie stanu wojennego, łącznie z podstawową tezą o bezprawności jego wprowadzenia.

Katowice, jako miejsce największej zbrodni stanu wojennego – masakry w kopalni „Wujek”, będzie w dniach 13–14 grudnia gościło prelegentów z całego kraju na konferencji zatytułowanej „Zbrodnie stanu wojennego. Aspekty prawne”. Jej podstawowym celem jest prezentacja wkładu pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej w ściganie zbrodni komunistycznych, popełnionych w okresie stanu wojennego. Zostaną przedstawione m.in. szczegóły śledztw prokuratorów IPN związanych z internowaniami, tłumieniem demonstracji i pacyfikacją strajków, weryfikacją dziennikarzy, stosowaniem tzw. „ścieżek zdrowia” oraz funkcjonowaniem wojskowych obozów internowania. Pokazane zostaną również prawne i faktyczne przeszkody w ściganiu zbrodni komunistycznych popełnionych w tym okresie, kulisy śledztwa w sprawie pacyfikacji KWK „Wujek” i KWK „Manifest Lipcowy”, jak i działania Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach związanych ze stanem wojennym.

Więcej informacji i dokładny program konferencji na stronie IPN.

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Tomasz Leszkowicz
„Oblicza propagandy PRL”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-05-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone