Zapowiedzi imprez historycznych (30.03.2017)

opublikowano: 2017-03-30 13:40
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie!
REKLAMA

Pod patronatem Histmag.org : „Dni Kultury Dawnej” na Uniwersytecie Wrocławskim

Co ma wspólnego Alicja w Krainie Czarów z pantomimą, dworem króla i XVIII-wieczną Francją? O tym będzie można się przekonać odwiedzając Dni Kultury Dawnej na UWr do piątku 31 marca. Przenieś się z organizatorami i gośćmi do XVI - XVIII wieku i poczuj klimat tych epok w pięknym wnętrzu Oratorium Marianum.

Dni Kultury Dawnej to nowatorskie wydarzenie na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest to wspólna inicjatywa Zespołu Tańca Dawnego UWr, SKN Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego UWr i SKN Ochrony Dziedzictwa Kultury UWr. Organizatorzy zapewniają interdyscyplinarne podejście do szeroko pojętej kultury dawnej. Studenci przygotowali różnorodny program. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać ciekawych prelekcji, które będą urozmaicone bogatymi w ilustracje prezentacjami multimedialnymi. Oprócz wykładów mających charakter popularnonaukowy przygotowane zostały specjalnie na tę okazję występy muzyczne i taneczne.

W piątek po wizycie na barokowym dworze francuskim (dzięki gościowi specjalnemu - zespołowi Alla Danza Baroque z Brna i ich pokazowi „Na dworze króla”) przekonasz się jak dawniej aktorzy grali nie używając głosu, a na koniec wejdziesz w baśniowy sen niczym tytułowa bohaterka „Alicji w Krainie Czarów”, raz jeszcze przeżywając wspomnienia z dziecięcych lat! Zespół Tańca Dawnego UWr od dłuższego czasu przygotowuje się do tego ostatniego spektaklu, w którym reżyserii, choreografii i uszycia kostiumów podjęła się Anna Gościniak.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Dni Kultury Dawnej jest wolny!

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Pan tu nie stał!” czyli spacer śladami filmów Barei w Warszawie

Warszawy Historia Ukryta zaprasza w sobotę 1 kwietnia o godzinie 12:00 na spacer śladami filmów Stanisława Barei, niezapomnianych scen i bohaterów, aktorskich kreacji obok których nie można przechodzić obojętnie. Zbiórka na placyku między budynkami dw. Warszawa Śródmieście (al. Jerozolimskie 50).

W swoich filmach wykorzystał niezwykły dar obserwacji rzeczywistości i to rzeczywistości absurdalnej. Twórczości Barei nikt nie docenił za życia za to dziś postrzegany jest jako jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów. Stworzył obrazy które dziś uchodzą za kultowe. To dzięki niemu wiemy że istnieje prawda czasu i prawda ekranu. – zachęcają organizatorzy.

Na spacerze będzie można się dowiedzieć m. in.:

  • Czy państwo kapitalistyczne ma plusy?
  • Gdzie jest bar Apis?
  • Kto ma dobry dojazd do pracy ?
  • Czy „Porządek panuje w Warszawie"?
  • Kto się wydziera w kolejce?
  • Czy czas podróży pociągiem, skraca czas podróży koleją?
  • Ile waży syn?
  • Gdzie był festyn dla ludzi dobrej roboty?
  • Kto wszedł do piwnicy?

Spacer poprowadzą warszawscy przewodnicy miejscy: Adrian Sobieszczański i Bartłomiej Wancerz.

Spacer organizowany jest na zasadzie dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Przewodnik po lwach warszawskich” – spotkanie w Warszawie

Dom Spotkań z Historią zaprasza we wtorek 4 kwietnia o godzinie 18:00 do DSH (ul. Karowa 20) na spotkanie wokół „Przewodnika po lwach warszawskich” z cyklu „Warszawski bzik”.

Umieszczone na elewacjach budynków lwy strzegą wejść, są elementami pomników, lub dumnie trzymają w łapach tarcze herbowe, zdobią także źródła z wodą. Zapraszamy na spotkanie z Ryszardem Mączewskim, varsavianistą i twórcą nietypowego przewodnika-kalendarza po stolicy zatytułowanego „Lwy Warszawy”. – zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie DSH.

REKLAMA

Pod patronatem Histmag.org : „Pogromy i napaści na Żydów w Polsce po wojnie” – wykład Marcina Zaremby w Warszawie

W czwartek 6 kwietnia o godz. 18:00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wykład „Pogromy i napaści na Żydów w Polsce po wojnie”. Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968.

W wykładzie zostanie podjęta próba wyjaśnienia aktów agresji wobec powracających Żydów w pierwszych latach po zakończeniu wojny, zwłaszcza genezy i przebiegu powojennych pogromów.

Dlaczego doszło do pogromów w Krakowie w sierpniu 1945 roku i rok później w Kielcach? Skąd się wzięły plotki o porywaniu chrześcijańskich dzieci? Czy to możliwe, aby w połowie XX wieku ktoś autentycznie wierzył w mord rytualny? Jaki jest związek między wiarą, że Żydzi spożywają ludzką krew, a genezą pogromów?

Wykład wygłosi prof. Marcin Zaremba – historyk i socjolog, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Studiów Politycznych PAN, autor licznych prac z zakresu historii społecznej, m.in. Wielka Trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys.

FOT. M. STAROWIEYSKA / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Wstęp wolny!

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej losy pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec ‘68 był doświadczeniem generacyjnym. Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

Więcej informacji o tym wykładzie i całym cyklu na stronie muzeum.

„Pamiętaj z nami” w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już po raz piąty zaprasza na wydarzenie „Pamiętaj z nami”, które odbędzie się 7 i 8 kwietnia 2017 r. W tym roku do trzech oddziałów Trasy Pamięci – Fabryki Emalia Oskara Schindlera, Apteki pod Orłem i ulicy Pomorskiej dołącza dawny obóz – Miejsce Pamięci KL Plaszow.

W programie: podróż przez historię Tramwajem Pamięci, wykład, spacer, warsztaty z kuchni okupacyjnej, spotkania z eksponatami, rozmowa ze świadkiem historii, zwiedzanie naszych oddziałów i oczywiście – Bieg Pamięci - zapraszają organizatorzy - Na koniec zapraszamy na symboliczne upamiętnienie żydowskich mieszkańców Krakowa, w 75. Rocznicę Aktion Ranhardt - w sobotę o godzinie 19.30.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.

Udział we wszystkich punktach programu nieodpłatny, w tym również wstęp wolny do wszystkich oddziałów dla uczestników wydarzenia.

Więcej informacji i dokładny program na stronie muzeum.

„Kraków na przestrzeni dziejów" – Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Krakowie

Koło Naukowe Historyków Studentów UJ zaprasza studentów i doktorantów do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kraków na przestrzeni dziejów", która odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia 2017 r. w Instytucie Historii UJ.

Kraków jest jednym z niewielu polskich miast, które posiada tak niezwykłą oraz bogatą historię. Pragniemy niniejszą konferencją zwrócić uwagę na obecny stań badań nad dziejami tego królewskiego grodu od czasów najdawniejszych po współczesność.

Do udziału w konferencji zaproszeni są studenci historii, historii sztuki, polonistyki oraz innych kierunków.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Tomasz Leszkowicz
„Oblicza propagandy PRL”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-05-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone