Zmarł Michelangelo Antonioni

opublikowano: 2007-07-31 10:16
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Włoska agencja ANSA podała, że w wieku 94 lat w swoim domu zmarł włoski reżyser Michelangelo Antonioni.
REKLAMA

Antonioni od wielu lat był częściowo sparaliżowany po wylewie krwi do mózgu. Urodził się w 1912 roku w Ferrarze. Był związany ze środowiskiem filmowców neorealistów. Zadebiutował w 1950 roku melodramatem „Kronika pewnej miłości”. Następne filmy sprecyzowały jego twórczość jako krytycznego obserwatora zamożnych środowisk mieszczańskich i wnikliwego twórcę portretów psychologicznych kobiet. W roku 1955 nakręcił „Przyjaciółki” nagrodzone na festiwalu w Wenecji.

W latach 60. stworzył trylogię „Przygoda” — Nagroda Krytyków na festiwalu w Cannes w 1960 r., „Noc” — nagroda Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie Zachodnim w 1961 r. i „Zaćmienie” — nagroda w Cannes w 1962 roku. Najbardziej znany film Antonioniego to nakręcone według opowiadania Julio Cortazara „Powiększenie”, które w 1967 roku otrzymało Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Poszukując nowych tematów i form, Antonioni kręci w 1972 r. pełnometrażowy reportaż „Chiny”. W roku 1975 powstaje „Zawód reporter” z Jackiem Nicholsonem w roli głównej.

Choroba spowodowała, że na jakiś czas przerwał pracę. Po powrocie do pracy nakręcił film „Po tamtej stronie chmur”. Za swoje osiągnięcia Antonioni został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, otrzymał m.in. specjalnego Złotego Lwa w Wenecji, honorowego Felixa (1993), Oscara (1995) oraz wyróżnienie Narodowego Stowarzyszenia Krytyków Amerykańskich za 50-lecie pracy twórczej (2001).

Źródło: gazeta.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Katarzyna Wylon
Absolwentka studiów licencjackich z socjologii reklamy i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim, studentka II roku studiów magisterskich (dziennikarstwo) na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w branży PR. Miłośniczka dobrej literatury i kina, kolekcjonerka reklam prasowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone