„Zmysły w kulturze średniowiecza” – konferencja w Warszawie pod patronatem Histmag.org

opublikowano: 2014-01-16 17:46
wolna licencja
poleć artykuł:
3 kwietnia w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpocznie się międzynarodowa konferencja studencko-doktorancka _Zmysły w kulturze średniowiecza_, współorganizowana przez Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Obrady potrwają do 5 kwietnia.
REKLAMA

Jak człowiek średniowiecza postrzegał siebie jako istotę obdarzoną zmysłami? Czy widział w nich, jak chce wielu historyków (w tym koryfeusz mediewistyki - Jacques le Goff) jedynie złowrogie siły? Czy ludzkie zmysły należało poddawać opresji? Czy w średnio-wiecznym systemie wartości zmysłowości przypisywano pozytywne znaczenie? W jakim stopniu na antropologię wieków średnich wpływały różne systemy filozoficzne? Na wymienione wyżej pytania, a także wiele innych, będziemy starali się znaleźć odpowiedź podczas międzynarodowej konferencji naukowej, której celem jest refleksja nad rolą zmysłów w kulturze średniowiecza. Interesować nas będą nie tylko zmysły cielesne, ale także teoria zmysłów duchowych, którą podzielali liczni autorzy średniowieczni. Okazją do debaty, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest nowa aranżacja Galerii Sztuki Średniowiecznej. Z tego względu szczególnie mile widziane będą referaty o tematyce związanej ze zbiorami Muzeum. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny – do udziału serdecznie zapraszamy przedstawicieli takich dziedzin jak: historia, historia sztuki, archeologia, religioznawstwo, kulturoznawstwo, filologia, filozofia lub socjologia. Program spotkania dzieli się na trzy części - obrady nauczycieli akademickich, dyskusję doktorantów oraz wystąpienia studentów. Taka formuła spotkania pomoże młodym badaczom na konfrontację swoich odkryć z wiedzą kompetentnych przedstawicieli nauki - zapowiadają organizatorzy.

Wykład inauguracyjny pierwszego dnia konferencji wygłosi prof. Eva Schlotheuber.

Podstawą kwalifikacji dla studentów i doktorantów jest abstrakt, który powinien zawierać tytuł pracy, cele badawcze, streszczenie głównych tez i wstępną bibliografię (źródła oraz podstawową literaturę przedmiotu).

Zgłoszenie (do pobrania na stronie internetowej konferencji) wraz z abstraktem należy przesyłać do 10.02.2014 r. na adres: [email protected]. Oprócz osób pragnących zaprezentować swoje referaty, w konferencji mogą wziąć udział również słuchacze - w takim przypadku należy przesłać samo zgłoszenie i wyraźnie zaznaczyć wybraną formę uczestnictwa w konferencji. Opłata konferencyjna wynosi 50 zł i obejmuje koszty obiadów oraz materiałów.

W programie konferencji przewidziane jest ponadto zwiedzanie nowej aranżacji Galerii Sztuki Średniowiecznej, prezentacja zbiorów studyjnych Muzeum Narodowego, a także koncert muzyki średniowiecznej. Planowana jest publikacja wygłoszonych referatów, która ukaże się w 2015 r.

Więcej informacji: medieval-senses.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone