Znane są już wyniki konkursu na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie

opublikowano: 2023-10-12 18:46
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
12 października ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.
REKLAMA
Pałac Saski w Warszawie, 1930 (domena publiczna)

Zobacz także:

Przypomnijmy, że konkurs ogłoszono 27 marca 2023 roku, publikując stosowną informację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (TED). Operatorem konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich. Należy też dodać, że zgodnie z ustawą, przyjętą 11 sierpnia 2021 roku, dotyczącą odbudowy pierzei zachodniej pl. Piłsudskiego, ma ona zostać odtworzona według zewnętrznego kształtu architektonicznego z 31 sierpnia 1939 roku. Wiadomo już, że odbudowane obiekty zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz potrzeby podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społecznie użyteczną z przeznaczeniem na prowadzenie tej działalności. Powstanie tu m.in. przestrzeń ekspozycyjna dla wystaw stałych i czasowych, wielofunkcyjna sala m.in. do organizacji kameralnych koncertów i uroczystości, pomieszczenia konferencyjne, edukacyjne i warsztatowe, strefę dla dzieci, punkt informacji kulturalnej. Kancelaria Senatu RP ma mieścić się w Pałacu Brühla, a w Pałacu Saskim realizowane będą funkcje związane z działalnością społecznie użyteczną w Pałacu Saskim.

W ustawie z 11 sierpnia 2021 roku wskazano, że obiekt zostanie odbudowany:

- Dla uczczenia jubileuszu stulecia odrodzenia się niepodległej Rzeczypospolitej, aby przywrócić historyczny kształt reprezentacyjnej przestrzeni Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zniszczonej w czasie II wojny światowej, dla zadośćuczynienia woli Polaków i umocnienia jedności wspólnoty obywatelskiej, której symbolem będą odbudowane pałace Saski i Brühla wraz z zespołem kamienic przy ulicy Królewskiej, a także, by dopełnić dzieła odbudowy stolicy, zniszczonej i zburzonej przez niemieckich okupantów, aby te gmachy i budowle, które przed stu laty dumnie wyrażały suwerenność państwa polskiego, służyły Polakom zarówno współcześnie, jak i w kolejnych pokoleniach i były widomym znakiem ciągłości naszych dziejów, a zarazem świadectwem silnej i nowoczesnej Rzeczypospolitej (…).

Z kolei w art. 3 zapisano:

- Obiekty powstałe w wyniku realizacji inwestycji zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz na potrzeby podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społecznie użyteczną z przeznaczeniem na prowadzenie tej działalności. O szczegółowym przeznaczeniu obiektów na prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej lub społecznie użytecznej decyduje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Opublikowany, na stronie internetowej spółki celowej powołanej w związku z odbudową pałacu, harmonogram inwestycji zakłada, że w 2025 roku nastąpi wybór generalnego wykonawcy, z kolei w 2030 roku miałoby nastąpić oddanie do użytku gmachów Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic od strony ul. Królewskiej.

REKLAMA

Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego

W czwartek, 12 października, ogłoszono zwycięzców konkursu. Jak podano, do I etapu zakwalifikowało się 11 pracowni, z których 5 przeszło do II etapu. To spośród nich sąd konkursowy wyłonił trzy najlepsze projektu.

  • I miejsce dobyła firma WXCA sp. z o.o.
  • II miejsce przypadło FS&P ARCUS sp. z o.o. & K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o. & Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o.
  • III miejsce na podium zajęła firma LAN & P2PA sp. z o.o.

Dodatkowo przyznano również dwa wyróżnienia dla pracowni Piotr Płaskowicki Architekt  oraz AMC - Andrzej M. Chołdzyński sp. z o.o. - sp. komandytowa.

Konkurs wygrała pracownia WXCA sp. z o.o., ta sama, która w swoim portfolio ma między innymi takie realizacje jak: projekt Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie, Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu czy Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, Teatr im. W. Gombrowicza w Gdyni i Europejskie Centrum Filmowe Camerimage.

- Nasza koncepcja Pałacu opiera się na założeniu, że odbudowa nigdy nie jest jedynie odtworzeniem murów i estetyki z przeszłości. Stanowi raczej proces przywracania lub kształtowania na nowo tożsamości miasta przy jednoczesnym zaznaczeniu wagi i wpływów współczesności. To zatem nie powrót do tego, co było, ale poszukiwanie dialogu między dbałością o pamięć a zaadresowaniem aktualnych potrzeb i uwarunkowań - napisali przedstawiciele pracowni w mediach społecznościowych.

Jak wygląda zwycięska koncepcja?

W niniejszej koncepcji, w miejscu dotychczasowych dziedzińców Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej zaproponowaliśmy atrakcyjne i reprezentacyjne wnętrza połączone ze sobą czytelnymi przejściami. Otwieramy budynki niedostępne niegdyś dla mieszkańców. Tak skonstruowane prześwity i dziedzińce stanowić będą przedłużenie przestrzeni ulic i placów, co zapewni swobodę poruszania się w różnych kierunkach – pomiędzy budynkami, z kamienicy do Pałacu lub Ogrodu Saskiego, z Pałacu na Plac Piłsudskiego. Dzięki temu dotychczasowe ciągi piesze pozostaną niezaburzone, a kubatura Pałacu i kamienic nie będzie stanowić bariery urbanistyczne - zaznaczają architekci.

Zespół WXCA tworzą: Szczepan Wroński, Andrzej Bulanda, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Piotr Hardt, Zuzanna Wodowska, Maja Przewoźnik, Jakub Hlebowicz, Michał Czerwiński, Agnieszka Roś, Nina Wojtczuk-Hejduk, Maciej Wewiór. 

Źródło:

www.palacsaski.pl,

www.wxca.pl

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone