Co wydarzyło się 14 marca?

opublikowano: 2017-03-14 05:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Obchodzimy dzisiaj dzień liczby pi, a w Tajlandii hucznie świętują także święto słonia. Niektórzy próbują przekonywać, że obchodzimy dziś również Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam, ale trochę trudno brać to na poważnie. Co poza tym przynosi nam 14 marca?
REKLAMA

Co wydarzyło się 14 marca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznice na dziś: 272 lata temu, 14 marca 1745 r., w warszawskim kościele Świętego Krzyża ochrzczony został Kazimierz Pułaski, bohater konfederacji barskiej i wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. 167 lat temu, 14 marca 1850 r., francuski pisarz Honoré de Balzac poślubił polską szlachciankę Ewelinę Hańską. 125 lat temu, 14 marca 1892 r., urodził się Mátyás Rákosi, jeden z najgorszych zbrodniarzy w dziejach komunizmu. Pod jego rządami stalinowskie Węgry stały się najbardziej sterroryzowanym państwem sowieckiego „imperium zewnętrznego”.
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują Afrodyzja, Afrodyzjusz, Afrodyzy, Bożeciecha, Eutychiusz, Ewa, Fawila, Jakub, Leon, Leona, Łazarz, Matylda, Piotr i Pamela. Wszystkiego dobrego!

Muzyka z Histmag org: 84. urodziny obchodzi dziś Quincy Jones. To paradoks, że ten znakomity muzyk jazzowy znany jest jako producent przebojów Michaela Jacksona (m.in. „Beat it”). Podkreślmy jednak, że jest twórcą spełnionym i niezwykle płodnym, a do tego prawdziwie oryginalnym. Posłuchajmy zatem jego wielokrotnie nagradzanego utworu Birdland.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone