Opublikowano
2016-04-26 09:44
Licencja
Wolna licencja

PREMIERA: Tomasz Leszkowicz – „Oblicza propagandy PRL”

Rządzona przez komunistów Polska była niezwykłym krajem. Rządziła w nim partia, która nie miała szans na wygranie wyborów. Jego granice gwarantowała Moskwa, powszechnie znienawidzona przez obywateli. Choć był to kraj robotników, to właśnie do nich najczęściej strzelano na ulicach. Te absurdy starała się ukryć wszechobecna propaganda.


Autor: Tomasz Leszkowicz
Tytuł: „Oblicza propagandy PRL”
ISBN: 978-83-65156-05-1
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Stron: 116
Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)

Zobacz też drugą część książki!

Zobacz też nasze pozostałe e-booki!

Propaganda była dobra na wszystko. Atakowała wrogów systemu, tłumaczyła „przejściowe trudności” albo mobilizowała do działania. Wytrwale opisywała teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Tak w latach stalinowskich, jak i w epoce Jaruzelskiego była powszechna. Nigdy wcześniej i nigdy później nie miała takiego znaczenia w dziejach Polski.

Uśmiechamy się widząc kroniki filmowe z tego okresu albo toporne hasła na transparentach. Ale przez kilka dekad były to symbole brutalnej indoktrynacji. W świecie publicznym nie było prawdy innej niż komunistyczna. Właśnie dlatego warto poznać oblicza propagandy PRL. Dowiedzmy się o tym kto, w jaki sposób i z jakim skutkiem próbował wychowywać miliony Polaków.

Tomasz Leszkowicz zabiera nas w podróż po barwnej krainie kłamstwa. Łzy nigdy nie są w niej szczere, zbrodniarze są bohaterami, a zbrodnie wymazuje się z kart historii. Błahe potyczki stają się epickimi bitwami, a niepokorni dziennikarze stają się wirtuozami kłamstwa. Czasem jest strasznie, czasem jest śmiesznie – ale zawsze jest ciekawie.

Tomasz Leszkowicz (ur. 1988) – redaktor naczelny portalu „Histmag.org”, doktorant Instytut Historii PAN. Absolwent historii i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl” oraz „Dziejach Najnowszych”.

Przeczytaj fragment książki: PDF, EPUB, MOBI

Spis treści:

 • Wstęp 5
 • Mit wokół piastowskiej potyczki. Bitwa pod Cedynią w PRL 7
 • „W społeczeństwie polskim do dziś żywe są tradycje Grunwaldu.” O bitwie w PRL 11
 • „Przestało bić serce wodza ludzkości…” – polska żałoba po śmierci Stalina 20
 • Pośmiertne życie towarzysza „Wiesława” 31
 • Pochód pierwszomajowy, czyli propaganda PRL w pigułce 39
 • Zemsta w imieniu prawa. Dekret o odpowiedzialności za klęskę wrześniową i faszyzację życia państwowego 45
 • Propaganda sukcesu, czyli wizytówka epoki Gierka 56
 • „Ja jako były partyzant...”. Kult Armii Ludowej w PRL 67
 • Opozycyjny 11 listopada – obchody rocznicy odzyskania niepodległości w 1978 r. 80
 • Dziennikarz niepokorny, czyli kim był Jerzy Urban zanim został piewcą stanu wojennego? 94
 • Katyń – historia kłamstwa 102
 • Bibliografia 111

Zobacz też drugą część książki!

Autor: Tomasz Leszkowicz
Tytuł: „Oblicza propagandy PRL”
ISBN: 978-83-65156-05-1
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Stron: 116
Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)

Zobacz też nasze pozostałe e-booki!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: milosierdzie@archibial ZHP 173.pl |

MIEDZNARODWY ZHP EKUMENICZNY ZJAZD HARCEŻY U KS.A.D. LATEM NA OBOZIE OLE GNIAZDO PODPISAŁ INSTRUKTOR ROBSON PODOPJECZNY ZHP 173 DR MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W BIAŁYMSTOKU.Odpowiedz
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org